Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Üniversite Hazırlık Yılı (University Foundation Year)

İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler 3 yıllık akademik dersler öncesinde bir yıl süren hazırlık programını almak zorundadır. Türkiye’deki liselerden mezun olan öğrencilerin de İngiltere’de üniversite eğitimi öncesinde katılmak zorunda olduğu bu programda amacı katılımcılara İngilizce becerileri kazandırmak dışında yüksek öğrenim için gerekli akademik altyapıyı sunmaktır.

Hazırlık eğitimini lisans eğitimi almak istediğiniz üniversite ya da üniversitelerle anlaşmalı olan özel okullarda tamamlayabilirsiniz. Üniversitlerde verilen eğitim müfredatı ile özel okullarda verilen eğitim müfredatı birbirine uyumludur ve özel okullar program sonunda başarılı olmak kaydı ile anlaşmalı olduğu üniversitelerden birine geçebilmeyi garanti eder.

Hazırlık eğitimi için Üniversite mi? Özel okul mu?

Lisans eğitimi için tercih ettiğiniz herhangi bir üniversitede aldığınız hazırlık eğitimi süresince üniversite hayatı hakkında ön bilgi edinir ve böylece adaptasyon sürecini tamamlamış olursunuz. Ayrıca üniversitedeki akademik ve sosyal yaşama uyum sağlamış olarak lisans eğitimine başlarsınız. Ancak, başarılı olamazsanız lisans programına başlayamazsın ve burada tamamladığınız  hazırlık eğitimini farklı bir üniversiteye kabul ettiremeyebilirsiniz.

Özel okullar anlaşmalı oldukları üniversitelerden birine geçiş sağladıkları ve dil seviyelerine göre yılda birkaç başlangıç tarihi sunması açısından tercih edilir. Özel okul tercih ederken de üniversite danışmanlık hizmeti vermesi ve geçmiş yıllaarda üniversiteye yerleşme istatistikleri büyük önem taşır.

Programın Kapsamı: Üniversite Hazırlık Programına katılan öğrenciler akdemik İngilizce eğitiminin yanısıra IELTS  ya da TOEFL sınavlarına hazırlık dersleri ile Fen Bilimleri, Matematik ve Sosyal Bilimler gibi seçtikleri alanlarda giriş niteliğinde destekleyici dersler alır.  Üniversite’de devam etmek istenilen bölüme göre Yönetim, Pazarlama, Finans, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Hukuk, Turizm, Fen Bilimleri, Matematik gibi birçok alanda akademik bilgi verilmektedir.

Programın Süresi: Akademik İngilizce programlarından farklı olarak, “Üniversite’ye Hazırlık Programları” üniversitede devam etmek istediğiniz bölüme göre mesleki dersleri de alabileceğiniz bu programlar İngilizce dil seviyenize göre 9 ay ya da hızlandırılmış olarak 6 ile 3 ay sürebilir. 

Unutmamak gerekir ki “Üniversite'ye Hazırlık Programı” öğrenciye yalnızca İngilizce öğreten bir kurs değildir. Bu programa başvuracak öğrencilerin program içeriğini kavrayabilecek düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak, yeterli düzeyde İngilizce bilmeyen bir öğrenci “Üniversite'ye Hazırlık Programı” eğitimi alamaz. Program öncesinde, programa kabul edilebilecek düzeyde İngilizce bilmek için dil eğitimi almak zorunludur. Öğrencinin İngilizce seviyesine göre program süresi uzayabilir.

Başlangıç Tarihi: Yılın belirli tarihlerinde sunulan bu programların başlangıç tarihleri okullara göre değişmektedir. Ancak, genellikle Eylül ayında başlar. Hedefleriniz ve kariyer planlarınız doğrultusunda tercih ettiğiniz bölüme göre üniversiteye en az 6 ay önce başvurulması tavsiye edilir. Çünkü seçtiğiniz üniversiteye göre Kabul için gerekli şartların yerine getirilmesi ve belgelerin sunulması uzun sürebilir ya da tercih ettiğiniz bölümde yer kalmamış olabilir.

Programın Kazandırdıkları: Program sonunda yüksek başarı gösteren öğrenciler kaliteli eğitim sunan bir üniversiteye girme şansını yakalarken, orta düzeyde başarı sergileyenlerin de orta kalitede bir üniversiteye girebiliyor olması nedeniyle “Foundation” eğitimi veren kurumun ciddiyeti ve güvenilirliği öğrencinin yüksek kalitede bir üniversiteye girebilmesi için çok önemlidir.  Programda alınan notlar ve program sonunda öğretmenlerden alınan referans mektupları üniversite başvurusunda ve istediğiniz üniversiteye yerleşebilme açısıdna büyük önem taşımaktadır.