Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Ingiltere Hakkında

Birleşik krallığı temsil eden dört ülkeden en büyük ve değerli olanı sorulduğunda akla İngiltere gelir. Büyük Britanya'nın içinde bulunan bu ülke, buranın güneyinde üçte ikilik bir bölümden oluşur. Manş Denizi ülkeyi Fransa ile ayırır. 

İngiltere nüfus olarak nüfusun çoğunluğu Anglikan kilisesinin hakimiyetinde iken, katalolik, metodist, baptist gibi mezheplerine ait mensuplar barınmaktadır. Bunların yanı sıra Müslüman, Budist ve Musevi dinlerine de yer açarak etnik bir topluluk oluşturmaktadır. Bu da demektir tanışacağınız yeni insanlar size bambaşka bakış açıları kazandıracaktır.

17. yüzyıldaki Sanayi devriminin öncülerinden biri olan İngiltere, Avrupa’da bu devrimi yapan ilk ülkedir. Dolayısıyla çalışan nüfusunun yarısına yakını sanayi alanında faaliyet gösterir. Bu da ülkenin sanayi alanında neden ileri düzeyde olduğunu açıklar. Sanayi haricinde endüstrinin sebep olduğu kalkınmayı atlamamak gerekir. Bu alanda da en belirgin alan, eski aktifliği kaybetmiş olsa da tekstil olarak bilinir. Sıralamaya tarımı da eklersek,bunların en sonunda yerini alır

Gitmeyi düşündüğünüz ülke sporla ilgili olanlar için çok şey ifade etmektedir. Özellikle de sporun futbol dalına yakınsanız sanırız en fazla heyecan duyacağınız yere gidiyorsunuz. Çünkü bilindiği üzere İngiltere futbolun merkezi olarak da bilinmektedir. FIFA Dünya Kupasına sahip ülkenin en başarılı futbol takımlarından bazılarının isimleri ise; Manchester United FC, Chelsea FC, Liverpool FC, Everton FC, Arsenal FC. Bunlardan en az ikisine, futbol ile ilgilenmeseniz bile aşinasınız değil mi?

 

İngiltere'de Eğitim Almanın Faydaları

 

  • Kuzeyde ve güneydeki tüm şehirlerinde birçok dil okulu bulunan İngiltere’de  bütçenize uygun dil eğitimi alma imkanına sahipsiniz.
  • Seyahatiniz için de çok fazla para ödemezsiniz ve ülkeye yakın olması jetlag olmanızı engeller.
  • Bizim gibi Avrupai kültüre sahip olan İngiltere' de dil okullarını seçmeniz kültürel anlamda çok fazla zorluk çekmeyeceğiniz anlamına gelir.
  • Avrupa'daki okulların çoğu İngiliz İngilizcesi üzerinden eğitim verir. Eğer okulunuzda İngilizce eğitim aldıysanız İngilizce kurslarınız çok daha kolay geçecektir. Buradaki eğitiminiz ülkenize ve okulunuza döndüğünüz zaman size çok fayda sağlayacaktır
  • Burdaki eğitimin olumlu bir başka özelliği de tarihi geçmişidir. İngiltere tarih açısından çok zengindir ve tarihi kalıntıları çok iyi korumuştur. Kursunuz devam ederken gideceğiniz müzelerde bunu göreceksiniz.
  • İngiltere'de alacağınız öğrenci vizenizle haftada 20 saat çalışma izniniz vardır.
  • Avrupa’nın diğer başkentleri ile olan hızlı ulaşım bağlantıları da meşhurdur. Böylece sadece Londra’yı değil, Avrupa’nın diğer şehirlerini de keşfedebilirsiniz.

 

İngiltere'de Masraflar

Dil eğitiminde ilk tercih edilen ülke olan İngiltere, öğrencilere binlerce okulun haricinde farklı şehirlerde eğitim imkanı da sunar. İngiltere’nin her köşesinde dil eğitimi alabilme imkanına sahipsiniz. Öğrencilerin en çok gittiği her bir eğitim şehrinin birbirinden farklı özellikleri ve dikkat çekici yanları vardır.

Dil eğitimine giden öğrencilerin okul ve şehir seçerken en çok üzerinde durdukları nokta ise maliyetlerdir. Birbirinden farklı özelliklere sahip şehirlerin yaşam maliyetleri de farklılık göstermekte. Justabroad olarak İngiltere eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için en çok tercih edilen eğitim şehirlerinin maliyetlerini araştırdık. İngiltere’nin en pahalı eğitim şehri olarak Londra öne çıkarken, Bournemouth ve Manchester yaşam masraflarının daha ekonomik olduğu şehirler arasında bulunuyor.

Ortalama Yaşam Giderleri ise aşağıdaki gibidir;
Kira ücreti ( Haftalık): £ 70 – £ 400
Aylık otobüs ücreti: £ 35
Isıtma ve elektrik (Aylık): £ 25 – £ 40
1 ekmek: £ 0,70
1 fincan kahve: £ 1,20
Yeme içme (Haftalık):£ 100 – £ 150
Çamaşır yıkama: £ 4– £ 6
Telefon kartları: £ 5 – £ 10 – £ 20
Gazete: 0,50 p - £1,20
Sinema biletleri :£ 4 – £ 7
Tiyatro biletleri : £ 10 – £ 30
Konser biletleri : £ 8 – £ 25  

 

İngiltere'de Ulaşım

İngiltere'de indirimli ulaşım olanağı

Sürekli yolculuk yapıyorsanız paranızı tasarruf etmenizi sağlayan birçok indirim kartı ve programı vardır. Bu kartlarla %30'a varan oranda indirimli otobüs ve tren kartları satın alabilirsiniz.

Yine İngiltere ve diğer ülkelerde bir Uluslararası Öğrenci Kimliği (SIC) ya da Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı (IYTC) çıkartıp indirimlerden yararlanabilirsiniz. Bu indirimler moda, müzik, eğlence, lokantalar vb yerlerde geçerlidir.

Öğrencilere indirimli bilet satan seyahat acenteleri, öğrenci nüfusunun fazla olduğu her kent ve kasabada bulunur. Bu firmalar öğrenciler için ucuz uçuş sağlayan indirim kartları da çıkarmaktadır.

Tren Ulaşımı

İngiltere'de büyük kentlerden köylere kadar tren istasyonları bulunur. Şehirlerarası gidip gelen Intercity trenlerde, yolculuğun süresine göre genelde yemekli vagon ya da yiyecek içecek büfeleri bulunur. Kısa mesafeli trenlerde bu tür bir servis her zaman olmaz.O yüzden, yiyecek içeceğinizi yanınıza almalısınız

Bilet fiyatları taşıtına ve kullanım süresine göre değişir. Tek gidiş, aynı gün dönüş veya dönüş tarihi ve zamanı konusunda sizi serbest bırakan açık dönüş vb bilet türleri vardır. Genelde erken bilet alınıp gidiş dönüş tarihinizi belirtirseniz fiyat düşer. Kondüktörler geçersiz bilete hemen ödemeli ceza uyguladıkları için,yolunuzun tamamı için bilet almanız sizin yararınıza olacaktır

Biletinizi www.thetrainline.com adresinden ya da oradaki bir tren istasyonundan önceden ya da yolculuk gününde satın alabilme fırsatınız bulunmaktadır. Yolculuğu erken planlamayı ve rezervasyon yaptırmayı tercih edin. Yoğun olan tarihlerde yer bulamayabilir ve ayakta yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Çok gezmek gibi bir planınız varsa, yıllık 20 GBP tutarındaki Genç Trenyolu Kartı (Young Person's Railcard-YPR) alabilirsiniz. Bu kart, 16-25 yaş arasındaki kişiler (ve hangi yaşta olursa olsun tam zamanlı öğrenciler) için tüm ülkede üçte bir oranında tasarruf etmenizi sağlar. Kartınızı tren istasyonundan ya da www.youngpersons-railcard.co.uk adresinden satın alabilirsiniz

Otobüs yolculuğu

Otobüsle İngiltere ve bir çok Avrupa'daki ülkeye kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Belki otobüs yolculuğu trenden daha çok zaman alır ama fiyatlar daha uygundur. Gece yolculuğu sırasında yolda uyuma şansınız olur. Otobüste de tren yolculuğunda olduğu gibi,biletinizi önceden ayırtmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Otobüslerde belli sayıda koltuk bulunmaktadır, ama trenden farklı olarak rezervasyon yaptırdığınızda koltuğunuzu garantiye alırsınız. Tüm koltuklar satıldığında yolculuğınuz için bilet alamazsınız ve başka zam ya da başka bir araçla yola devam etmek durumunda kalırsınız.

Otobüslerde de öğrenci indirimi vardır. İngiltere'nin en önemli otobüs firması olan ve kapsamlı bir ağ hizmeti veren National Express'in Genç Otobüs Kartı (Young Person's Coachcard) 16-26 yaş arası gençler ve tam zamanlı öğrenciler içindir.Bu şekilde,National Express yolculuğunda % 30'a kadar indirim sağlayabilirsiniz. Bir yıllık kart 10 sterlin, üç yıllık kart 25 sterlindir.Bu kart için seyahat acentalerına veya www.nationalexpress.com 'a başvurabilirsiniz.

Uygun promosyonlarından dolayı öğrencilerin çok fazla rağbet ettiği bir diğer otobüs firması Megabus'tır. Bu firma, İngiltere, İskoçya ve Galler'de Southampton'dan Inverness'e kadar 40'tan fazla kasaba ve kenti bağlar.Rezervazyon ücreti,1 sterlin 50 pence gibi düşük düzeylerden başlar. Daha fazla bilgi için www.megabus.com adresine bakabilirsiniz.

Kırsal yerlerde ve küçük kasabalarda yerel otobüs firmaları çalışmaktadır. Seferler daha az ve duraklar daha sık olduğu için yolculuk süresi daha uzun olabilir.Şehir otobüs seferleri de daha sıktır. Biletlerin fiyatı yola göre değişir ve genelde şoförden satın alınır. Londra'da otobüs duraklarındaki bilet makinelerinden araca binmeden önce bilet almak zorunludur. Birçok şehirde yolculuk maliyetini oldukça azaltan haftalık veya aylık bilet uygulaması vardır.

Kendi aracınızla yolculuk

17 yaş ve üstüyseniz ve geçerli bir ehliyetiniz de varsa (küçük motorlu bisikletler için 16 yaş ve üstü) kendiniz otomobil ya da motosiklet kullanabilirsiniz. Ehliyetle ilgili daha fazla bilgi almak için www.dvla.gov.uk adresinden DVLA (Sürücü ve Araç Lisans Ajansı) ile görüşmeniz gerekir.

Uzak yerleri ziyaret etmeyi,farklı güzergahları ya da grup halinde gezmeyi düşünüyorsanız otomobil yolculuğu uygun olabilir. Bir araç bulamazsanız da belli başlı kasaba ve şehirlerdeki oto kiralama firmaları aracılığıyla kiralayabilirsiniz. İngiltere'de mesafeler mil olarak gösterilir. 1 mil 1.6 km.

Bisikletle yolculuk

Bisiklet, ücretsiz gezmek ve spor yapmak için iyi bir tercihtir. Birçok şehirde ana yollarda bisiklet şeritleri bulunduğundan trafiğin içinde gitmek durumunda kalmazsınız.

Kask takma zorunlu değildir ama güvenlik ve sağlığınız için kesinlikle tavsiye edilir. Geceleri yansıtıcı kıyafetler giymek, aksesuarlar ve ışık kullanmak, bisiklette kilit bulundurmak gerekir. Bazı yerel makamlar ya da polis merkezleri bisikletçiler için yol güvenliği kursları düzenler. Bölgenizdeki benzeri organizasyonlar için gideceğiniz okulun Öğrenci Birliğinden bilgi alabilirsiniz.

İngiltere'de Gezilecek Yerler

İngiliz şehir ve kasabalarını gezmek

Artık birçok şehir merkezi yayalara ayrıldığından dolayı,İngiliz kentlerinin büyük bölümünü görmenin en iyi yolu yaya olarak gezmektir. Bir çok gezilip görülecek yer birbirine çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Bu şekilde ilginizi çeken şeylere dikkat edip, istediğiniz yerde istediğiniz zaman mola verebilirsiniz.

Bir yere ilk kez gittiğinizde ilk durağınızın turist danışma bürosu olmasını önemle tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen bu bürolar, genellikle tren istasyonu yakınında veya şehir merkezindedir. Görevliler size bölge haritası verip, kalabileceğiniz yerler hakkında bilgilendirir ve ihtiyaç duyduğunuzda ziyaret edebileceğiniz yerler hakkında öneride bulunabilirler.

Birçok kentte günlük sayılan üç günlük ve haftalık seyahat kartları, tek tek bilet almaktan daha avantajlıdır. Bu kartları şehir içi yolculukta kullanabilirsiniz.

İngiltere'yi keşfetmek

İngiltere'de rahatça gezebilmenizle birlikte, kolej ya da üniversitenizin düzenlediği gezi programlarını da değerlendirebilirsiniz. Öğrenci Birlikleri görülmesi gereken ilginç yerlere günlük geziler düzenler. Bu gezilerde eğlenebilir, arkadaş edinebilir ve genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Özellikle yabancı öğrenci topluluklarının ilk zamanlarında bu geziler çok yararlı olur.

Öğrenci derneklerinin gezi imkanları da bulunmaktadır. Başka takımlarla karşılaşma yapan spor takımlarını desteklemek de diğer kent ve kasabaları görmek için fırsattır. Yürüyüş ve dağcılık klüpleri kırların güzelliğini keşfetmenizi sağlar. Tüm ülkede kilise ve katedrallerde korolar bulunur. Tatil zamanlarında tiyatro ve dans toplulukları da tura çıkar.

Central london : İngiltere'ye giden öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin başında gelir. Londra dünyanın en çok görülmek istenen başkentlerinden biridir. Cazibesi dünya çapında ünlü olup ilgi çeken cafe, tiyatro, sinema, sanat galerisi, klüp ve etnik açıdan çok çeşitli restoran varyasyonu sunar.

Nehir kenarı ve muhteşem parklar,bahçeler yürüyüşün keyfini çıkartacağınız yerlerdir. Alışveriş ve gezme fırsatları açısından, dünyanın en iyilerindendir. St. Paul's Katedrali,London Square,Trafalgar Square, Buckingham Sarayı,Covent Garden, Oxford Street dükkanları,National Gallery...Londra'da yapılacak ve görülecek şeyler hiç bitmez. Ulaşımınızı,Yürüyerek, otobüsle, büyük metro sistemiyle, tren ya da taksiyle rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Londra'da her gün ne yapacağınıza karar vermek sizi zorlayacak en önemli şey olacaktır.


Cambridge : Cambridge'in dünyadaki en tanınmış üniversite şehirlerinden olmasını sağlayan şey,akademik üstünlüğüdür. Yıllardır dünyanın bir çok yerinden öğrenciler, İngiltere'nin en iyi öğretmenlerinden eğitim almak için Cambridge'e gelmektedir. 
Sakin River Cam, muhteşem kolej binaları, kitapçılar ve kafeleri ile şehre eşsiz bir cazibe ve karakter katar. Nehir kenarında huzur veren bir yer seçebilir veya şehrin çevresini görmek için bisiklet kiralamak sizi rahatlatıp tüm stresinizden uzaklaştıracaktır. Londra'ya sadece 50 dakika uzaktadır.


Oxford : Oxford geleneksel bir üniversite şehridir ve 
uluslararası üne sahiptir. Her zaman dil öğrencileri için de popüler olmuştur. Oxford'da binalar tarihi yansıtır ama dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşam her zaman canlı ve hareketlidir. Sanat galerileri, diskolar, pazar ve konserler kesinlikle gidilmesi gereken yerlerdendir. Bu şehrin canlı ortamına ayak uydurmamaya imkan yoktur.


Brighton : İngiltere'nin canlı bir sahil şehridir.I
lıman iklimli güney kıyısında bulunan bu şehir,muhteşem tarihi mimarisi ile gelişen bir kozmopolit toplumdan beklenebilecek tüm fırsatlar; tiyatroları, müzeleri, sanat galerileri, spor ve eğlence tesisleri ve sinemaları vardır. Ayrıca çok geniş bir mağaza ve restoran yelpazesiyle, ünlü gece hayatını yaşayabilirsiniz. Daha da macera isterseniz, Londra'ya mesafe bir saatten azdır.


Bournemouth : 
Canlı deniz kenarı ve yoğun üniversite bölgesi olan şehir, yılın hangi zamanı olursa olsun İngilizce öğrenmek için her zaman tercih edilmektedir. Bournemouth İngiltere'nin güney sahilinde kurulmuş bir tatil bölgesi olup kumsalları, canlı restoranları, cafe ve alışveriş merkezleriyle çok güzel bir yerdir. 10.000'in üzerindeki İngiliz öğrencilerle yabancı öğrenciler çok güzel bir atmosfer oluşturmaktadır. Bournemouth yakınında New Forest piknik için uygun ve Purbecks, sahil yürüyüşleri için tercih edilen yerlerdir.