Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Ispanya Hakkında

İspanya denilince aklımıza futbol, boğa güreşi, deniz, güneş gelse de İspanya aslında bunlardan çok daha fazlası. Akdeniz’in bu güzel ülkesi birçok yönüyle ülkemize benzemekle birlikte bazı farklılıklarıyla da bizleri hayrete düşürmeyi biliyor.

Genel anlamıyla İspanya farklı bölgelerinde farklı kültürler ve güzellikleri yaşattığı için İspanyayı bölge bölge değerlendirip anlamakta fayda var. Bunun nedeni Barselona ile Madrid ya da Bilboa ile Sevillanın gerek mimari yapı gerekse kültürel dokusunun birbirinden tamamen farklı olmasıdır.

Aslında farklılık o kadar derindirki bu bölgelerde konuşulan dil bile ayrıdır. Katalan bölgesinde hem Katalanca hem de İspanyolca resmi dildir. Örneğin Barselona’da günlük hayat dili Katalancadır. Ancak büyük oranda herkes her iki dili de çok iyi konuşur. Sokak yazıları, dükkan tabelaları Madrid’de İspanyolcayken, Barselona’da Katalancadır.

İspanyayı gezmek bir turist için çok kolaydır. Tren, havayolunun dışında rahatlıkla araba kiralayıp yarımadayı baştan sona dolaşabilirsiniz. Kalma konusunda da sıkıntı yaşamazsınız, bu açıdan İspanya turistlere bol seçenek sunar. Yemek kültürü olarak, akdeniz mutfağının bölgesel tatlarını da test edebilirsiniz. 

 

İspanya'da Eğitim Almanın Faydaları

İspanyolca, dünyada en çok konuşulan üçüncü dildir. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin katkısıyla İspanya bir eğitim ve kültür merkezi haline gelmiştir.

Genel olarak 45 milyon nüfuslu olmasına rağmen yabancı öğrenci ve turistlerle beraber 60 milyon nüfusa ulaşan İspanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ekonomisi en büyük beşinci ülkedir. 1986 yılındaki Avrupa Birliği üyeliği ile eş zamanlı gelişen ekonomi ve yükselen yaşam standartları eğitimede yansımış, böylece İngilizce programları ile yabancı öğrenciler için de tercih edilebilir hale gelmiştir.

Günümüzde İspanyolca, 21 ülkenin resmi dilidir ve 450 milyondan fazla insan İspanyolca konuşmaktadır. Dünya çapında en çok konuşulan üçüncü dildir. İspanya, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle beraber bir eğitim ve kültür merkezi halini gelmiştir. Yüksek kalitede eğitimi ve uluslararası geçerliliği olan diplomaları yabancı öğrencilerin aldığı eğitimden memnun kalmasına neden olmaktadır.

İspanya'da yabancı öğrenciler tarafından ilgi gören yüksek öğrenim kurumlarından sonra dil okulları gelmektedir. İspanyolca'yı gidip yerinde öğrenmek en az orada üniversite eğitimi almak kadar değerlidir.

İspanya'nın yüksek öğrenim ve dil kursları için tercih edilme nedenleri:

  • İspanya'nın eğitim hayatını geçirmek için güvenli bir ülke olması
  • Köklü üniversitelerde, kaliteli eğitimin uygun fiyatlarda öğrencilere sunuluyor olması
  • Eğitim kurumların, uluslararası tanınırlığı olan diploma ve sertifikaların elde edilebilir olması
  • Yabancı öğrencilerden dolayı fazla olan yabancı nüfusun  ülkenin kültür yapısını etkileyerek çok kültürlü bir ortamın oluşmuş olması
  • Sıcakkanlı Akdeniz kanına sahip İspanyol halkının yabancılara hoşgörülü davranması
  • İspanya'nın insanları büyüleyen doğal güzellikleri. 
İspanya'da Masraflar

İspanya zengin kültürü ve Akdeniz iklimi ile Avrupa’nın en yaşanası ülkeleri arasında yer almaktadır.  İspanya, mimariden müziğe, edebiyattan tarihi mekanlarına kadar oldukça dikkat çekici ve yaşamak için cezp edicidir.  Ancak öğrenci adaylarının en çok merak ettiği konular yaşam masrafları ve konaklama ile ilgilidir.  Öğrenciler kayıtlı oldukları okulların yurtlarında ve aile yanında konaklayabilecekleri gibi bulundukları şehir içinde ev ya da oda kiralayabilirler.  Oda kiralamak fiyat açısından en uygun konaklama alternatiflerinden biridir. Barcelona, Madrid, Sevilla, Valencia gibi büyük şehirlerde oda kiraları biraz daha yüksektir.  Bu şehirlerde aylık €200 - €400’a oda kiralanabilir.

Daha küçük şehirlerde ise aylık ortalama €125’a oda kiralamak mümkündür. Oda kiralarına elektrik, ısınma, su vb. küçük masraflar eklenebilir. Ek masraflara birkaç örnek vermek gerekirse; elektrik faturası aylık €40,telefon faturası aylık €25,aylık yemek masrafları €175 - €200, restoranda bir öğün yemek €12, spor klübüne üyelik aylık €30 - €50, sinema bileti €6,saç kesimi €12 vb. İspanya’da hüküm sürenAkdeniz kültürü Türk öğrencilere yabancı gelmemekte ve öğrenciler, İspanya’da geçirdikleri süreyi genellikle iyi anılarla hatırlamaktadır.

İspanya’ya öğrenci vizesi ile giden öğrencilerin çalışma izni yoktur.  Bu nedenle, öğrencilerin İspanya yolculukları öncesi eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak kadar birikimlerinin hazır olması gerekmektedir.

 

 

İspanya'da Ulaşım

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan İspanya’ya dünyanın birçok yerinden havayolu ile tek seferde ulaşım kolayca ve ucuza sağlanabilmektedir.

Gelişmiş bir ülke olan İspanya’da hava, kara ve demiryolu ulaşım sistem ve hizmetleri oldukça ileri bir seviyededir.

Avrupa içinden otobüslerle İspanya’ya ulaşımın zorluğu yoktur fakat uzun zaman alması bakımında biraz yorucudur.

Ülkenin hava ulaşımı en önemli havayolu şirketi olan “İberia Airways” tarafından dünyanın her yerine yapılan seferlerle sağlanabilmektedir.

Ülkenin dört bir yanı denizlerle çevrili olduğundan deniz turizminde de lider ülkelerdendir ki, okyanus yolculuğu yapacak bir gemiyi İspanyol limanlarının birinde görmek hiç şaşırtıcı değildir.

Bunların yanısıra Kanarya Adaları ve İbiza Adası’na deniz ve hava yolu ile tek seferde giden (az da olsa) veya aktarmalı olarak gidebilen firmalar bulunmaktadır.

Tren yolculuğunu sevenler içinse bulunmaz bir fırsattır, ülke ülke gezerken İspanya’nın başka doğası ve toprağının kokusunu ayırt etme fırsatını canlı olarak yaşayabilirsiniz fakat tren yolculuğu biraz uzun ve en pahalı ulaşım aracıdır.

Ayrıca İspanya’ya ulaşım için ucuz uçak bileti temin etmek isterseniz, uçakların doluluk oranının az olduğu dönemleri takip edip, erken rezervasyon fırsatlarından yaralanabilirsiniz.


İspanya'da Gezilecek Yerler

İspanya mı? Neleri görmeli?

İspanya denilince aslında başa Barselonayı yazmak istiyoruz. Bizce Barselonayı mutlaka ziyaret etmekte fayda var.

Sonrasında bizim için Güney İspanya ve Madrid gelmekte.Güney İspanya (Endülüs Bölgesi), Sevilla, Cordoba, Granada. Madrid ve Toledo.

Bunlardan sonra eğer İspanyayı çok sevdiyseniz size iki seçenek önerebiliriz. Adalar (Mallorca, Ibiza, Menorca) ya da Bask Bölgesi (San Sebastian ve Bilbao). Bu noktada San Sebastian özellikle görülmeye değer.

Daha fazlasını için Salamancayı genç arkadaşlara ve özellikle dil öğrenimi planlayanlar için doğru adres.

 

Son olarak Kanarya Adaları biraz uzak da olsa, Barselona ya da Madrid aktarmalı olarak rahatça ulaşılabilecek mesafede. Atlas okyanusundaki adalar da İspanya meraklıları için görmeye değer.