Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Kanada Hakkında

 

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Başkenti Ottawa'dır. İngiliz ve Fransız kolonisi olan Kanada’da her iki kültürün etkilerini görmek mümkündür. Ülke yüz ölçümü bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir. Fakat ülke nüfusunun az olmasından kaynaklı kilometrekarede 3 kişi gibi çok düşük bir nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir . Ekonomisinin güçlü olması sahip olduğu yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Varlıklı ve gelişmiş teknolojiye sahip bir toplum olan Kanada bugün, ekonomik sistemi, yüksek yaşam standarları ve üretim modelleri ile ABD'ye çok benzer.

Kanada, dünya da en fazla farklı kültürü barındıran ülkelerin başında gelmektedir. Birçok farklı kültürün birlikte yaşadığı Kanada ' da insanlar etnik kökenlerine bakılmaksızın rahat bir yaşam sürmekte ve kendilerini evlerinde hissetmektedirler. Ülkede ekonomisinin güçlü olması ve az sayıdaki nüfusundan kaynaklı  refah düzeyi ve yaşam beklentisi yüksek ve suç oranı oldukça düşüktür. Birleşmis Milletler'e göre Kanada dünyadaki en yüksek kaliteli yasam standartlarını sunan ülkelerden biridir.

Kanada'nın iki resmî dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Bu özelliğiyle dil öğretiminde öğrencilerin tercihi konusunda Kanada en önde gelen ülkelerden biri durumundadır. Dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci dil eğitimi için iki dili birarada duyabilecekleri kaliteli eğitim kurumlarıyla tanınan Kanada’yı tercih etmektedir.

 

 

Kanada'da Eğitim Almanın Faydaları

 

Dünya Siralamasinda Birinci

Kanada, 1994 yilindan bu yana BM ve EUI tarafýndan dünyada yasanilacak en iyi on ülkeden biri secilmektedir. BM anketinde Kanada özellikle yaygin egitim olanaklari, ortalama yasam süresinin uzunlugu (evrensel bir saglik bakim sistemi nedeniyle), düsük suc ve siddet orani gibi nedenlerle yüksek sirada yer almistir. Buna ek olarak, Vancouver, Toronto ve Montreal sehirleri güvenli ve temiz olmalari ve kültürel aktiviteler ve cekici yasam tarzlari sayesinde dünya siralamasinda yasanilacak ve calisilacak en iyi sehirler olarak seçilmektedir.

Ekonomik Fiyatlarla Kanada'da Egitim

Kanada’da okumak için gereken ücretler oldukça ekonomiktir. Yabanci bir ögrenci için Fen Edebiyat programlarinin bir ögretim yilli (8 ay) için maliyeti 7.100 Kanada Dolaridir. (4.765 US) Buna ragmen okul ücretleri kurumdan kuruma farklilik gösterebilir. 


Konuksever Ortam

Kanada kültürel çesitliligi tesvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir.
Kanada’da dünyadaki etnik gruplarin hemen hemen tamaminin varligi dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda, Kanada’da spesifik kültürlerle özdeslesmis etnik mutfaklari ve eglenceli aktiviteleri bulmak mümkündür. Kanada'da klüplere ve etnik altyapilarin çesitliligini temsil eden derneklere kolayca ulasilabilir. Okullarda yabanci ögrencilerin danismanlari ögrencilere bu tarz gruplarla iletisime geçebilmek konusunda yardimci olmaktadır.

Tum büyük sehir merkezlerinde çok çesitli alisveris alanlari, restaurantlar, tiyatrolar, sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadir. Kanada'daki sehirlerde genel kullanima açik çok sayida parklar, bahçeler ve plajlar oldugu kadar kusursuz spor ve aktivite alanlari da bulunmaktadir.

Dogal Güzellikler

Kanadalilar dogal çevrelerine büyük önem vermektedirler. Kanada’da her eyalet ve bölgede yerlesmis toplam 42 adet dogal park ve dogal park rezervleri bulunmaktadir. Her eyalet ve bölgede, eyalet parklari, kir alanlari, ekolojik ve dogal rezerv olarak ayrilmis alanlar mevcuttur. Ülkede 2000'in üzerinde benzer alan tahsis edilmistir.

Kanada’ya gelen ögrenciler dünyadaki en güzel ve dogal ortamlardan birine tanik olurlar. Kanada farkli cografyalarin ülkesidir. British Columbia’nin yesil kiyilari, Alberta’nin Rocky Daglari, ovalara bakan genis gökyüzü, St. Lawrence ve Great Lakes (Büyük Göller)’teki “akçaagaçsekeri ülkesi” ve Atlantik’in muhtesem sahilleri ve engebeli tepeleri ile Kanada'nin dis mekanlarinda görmeye deger çok fazla sey vardir. 

Güvenli Egitim

Kanada güvenli, adil ve huzurlu bir toplum olarak taninmaktadir. Kanada'da suç oranlari 1990'lardan beri düzenli olarak düsmektedir. 1977 Kanada polis raporlarina göre suç oranlarinin alti yildir %5 oraninda azaldigi görülmektedir. Son 5 yildir, siddet suçlarindaki düsüs de dikkat çekicidir. Kanada’da cinayet oranlari, tüm raporlanan siddet egilimli kazalarin %1' inden de az bir orani olusturmaktadir. Güneydeki komsusu ABD'den farkli olarak atesli silahlar siki bir sekilde kontrol edilir ve genellikle bu silahlarin Kanada içinde bulundurulmasina izin verilmez.

Yüksek Teknoloji Ülkesi

Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararasi lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacilik, sehir ulastirma, mikroelektronik, tip aletleri, gelismis software hidroelektrik ve nükleer güç, laser ve opto-elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, geometik, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelismisligi ile taninmaktadir.

Kanada’nin telekomünikasyon sektörü oldukca gelismistir, Teleglobe’un CANTAT 3 kablolu iletisim servisi, alaninda dünyada bir ilktir ve okyanuslararasi multimedia ulasim aginin yüksek hiz ve yüksek kapasitede olmasini saglamaktadir. Stentor Alliance telefon sirketi 8 milyar dolar yatirim yaparak en yeni erisim agi teknolojisini Kanada’nin %80’nine ulastirmistir. Ayrica Kanada, okullarin ve kütüphanlerin internete baglanti ihtiyacini en once farkeden ve uygulayan ülke durumundadir ve SchoolNet programi tüm dünyada takip edilen bir uygulama olmustur. Bununla birlikte, Kanada dünyada okul ve kütüphanelerini Enformasyon Otobanina baglayan ilk ülke olmustur.

İki Resmi Dil 

Kanada, hem Ingilizce hem de Fransizca'nin resmi dil oldugu bir ülkedir. Kanada'nin Fransizca konusan yerlesik halkinin büyük çogunlugu (%75) ülkenin dogu kisminda bulunan Quebec eyaletinde yasar, fakat ülke genelinde de Fransizca konusan topluluklar bulunmaktadir. 

2001 yilindaki nüfus sayimina göre, Quebec nüfusunun %81'sinin anadili Fransizcadir. Quebeclilerin %83'ü Fransizca konusmaktadir. 

Kanada'da Masraflar

Aşağıda Kanada’daki ortalama günlük ve aylık masraflardan bir kaç örnek bulabilirsiniz. 

  • Şehir içi otobüs bileti tek yön (aktarmalı)  2.00$ - 3.00$ 
  • Şehir içi bütün toplu ulaşım araçları (otobüs, metro ve deniz otobüsü) için geçerli aylık otobus pasosu 110$  üniversite oğrencilerine indirim uygulanır.
  • Şehir içi telefon ücretleri (umumi telefon kulubelerinden ve şehir içi süresiz) 0.25$ 
  • Aylık ev telefon ücretleri (şehir içi süresiz) 35$
  • Cep telefonu ayda kullanima göre değişmesine rağmen en düşük 50$ civarindadir.
  • Aylik internet 25$
  • Restoranda bir kişilik ortalama yemek ücreti  10.00$ - 25.00$  
  • Sinema 8.50$ - 12.00$
  • Kanada içi posta pulu 0.52$ 

Şehir merkezinde tek yatak odali bir ev kirasi 1000$dan baslar ve şehir dışına çıkıldıkça fiyatlar düşer.

Aylık sağlik sigortasi kişi başina 54$, aile basina ise 108$ dir.  Mali durumu iyi olmayanların daha indirimli ödeme yapmalarıda mümkündür.  Sağlık sigortasi ilaç masraflari hariç, bütün doktor ve hastane masraflarını karşılar.

Asgari ücret yaşanılan bölgeye göre saatte 8 ile 11$ arasında değişir.  Normalde günlük çalışma süresi 8 saat ve haftada 40 saattir.

Bir kişinin aylık mutfak masrafı ortalama 150$ - 200$

Kanada'da Ulaşım

Kanada’da şehir içi ulaşımda toplu taşıma genel olarak güvenilir ve rahattır. Kanada düzenli ve oldukça gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir, otobüs en yaygın toplu taşıma sistemidir Seyahat edilecek mesafeye bağlı olarak bisiklet, metro, tramvay, otobüs, tren, uçak veya feribot kullanılabilir. Öğrencilere, yaşlılara ve çocuklara toplu taşımada indirim sağlanır. Kanada’da oldukça gelişmiş bir demiryolu ağı bulunmaktadır, Toronto’dan Vancouver’a kadar tren seferleri mevcuttur. 300’den fazla havalimanı bulunan Kanada’da 10 civarında uluslararası havaalanı vardır. Air Canada ve Canadian Airlines Kanada’nın başlıca hava yollarıdır.

Özel araç kullanmak isteyenler için herhangi bir ülkeden alınan geçerli bir sürücü belgesi Kanada’da üç ay geçerlidir. Trafik kuralları Amerika veTürkiye’deki sisteme çok benzemektedir genel olarak araç kullananlar trafik akışı ve kurallarıyla ilgili problem yaşamazlar.

 

 

Kanada'da Gezilecek Yerler

Kuzey Amerika’ya özellikle de Kanada’ya kadar gelmişken Toronto eyaletindeki Niagara Şelalesini görmemezlik inanın Türkiye’ye döndüğünüzde ayıplanacaktır. Tek mevcut teknesiyle ( Maid of the Mist) ufuklara açılıp şelalenin tatlı serinliğini teninizde hissetmelisiniz. Toronto’ya gelmişken Canadian National Kulesini en uzun kemiksiz (desteği olmayan) bu binasını da ziyaret etmelisiniz, en son katına kadar (yaklaşık 116 katlık apartman dairesi). Metropolitana şehirlerinden biri olan Montreal’i, tarihi kalıntılarla dolu Quebec eyaletini ve köprüsünü, Kanada’nın en geniş adası olan Baffin Adasını,Morraine Gölü ve eski kabilelerin yerleşkesi olan Crawford Gölünü, Hudson Körfezini ve elbette ki Kanada’nın ünlü The Rocky Mountaineer ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.