Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Rusya Hakkında

Rusya, on dört ülke ile sınırı mevcut yüz ölçümü oldukça geniş olan bir devlettir.  

 

Rusya nüfusunun %80 ini Ruslar oluşturmaktadır.  Geriye kalan % 20’lik kısmı genellikle Tatarlar, Azerbaycanlılar,Ukraynalılar,Ermeniler, Kazaklar, Yahudiler ve Almanlar oluşturur.  Rusya da kullanılan resmi dil Rusça, para birimi Ruble’dir.

 

Rusya, edebiyatta çok başarılı bir ülkedir.  Tolstoy, Dostoyevski, Çehov gibi ünlü yazarları dünyaca tanınmaktadır.  Ayrıca edebiyat dalında Nobel Ödülü kazanan Rus yazarlar vardır.

 

Rusya, lokomotif, radyo gibi icatlar yapmış, uzaya ilk insanı göndermiş bir ülkedir.

 

Rus Klasik Balesi de Dünya çapında tanınmaktadır. Sadece Moskova’da yetmişten fazla tiyatro bulunmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle Rusya her yıl Dünya'nın pek çok ülkesinden milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

 

Türkiye’den Rusya’nın çeşitli şehirlerine direk uçuşlar gerçekleşmektedir.


Rusya'da Eğitim Almanın Faydaları

Rusya'nın dil eğitimi için seçilmesinin nedenleri arasında, yaşam masraflarının ve eğitim ücretlerinin çok uygun olması gösterilebilir.  Eğitim dili Rusça olan programlara kayıtlı olan öğrenciler Dünya'nın yoğun olarak konuşulan dillerinden birini de öğrenme ve geliştirme şansı bulur.

Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi gibi okullar dünyanın en iyi okulları arasında listelenmektedir ve ülkedeki üniversiteler özellike Mühendislik alanında oldukça yüksek kalitede eğitim vermektedirler.

 

Hem eğitim ücretlerinin  hemde yaşam masraflarının uygunluğu Türk öğrencileri oldukça cezbetmektedir.

 

 

Rusya'da Masraflar

Şehirlere göre ortalama aylık masrafları:

Moskova: 600-1500 USD

St. Petersburg: 500-1200 USD

Nizhny Novgorod Krasnodar,Saratov.Rostov: 300-500 USD

Novgorod, Ryazan, Taganrog: 250-400 USD

Irkutsk: 250 -400 USD

Toplam yaşam giderleri

Rusya'da bir aylık yeme-içme masrafları 250-350 usd arası değişmektedir. Su, elektik, gaz, şehir içi telefon ve şehiriçi ulaşım masrafları Türkiye'ye göre oldukça düşüktür. Bu sayede öğrenciler yaşam masraflarını dert etmeden ve ek iş bulmaya gerek duymadan eğitime odaklanabilmektedir.  

Rusya’daki yaşam masraflarına örnek olarak ortalama fiyatlar aşağıdaki gibidir;

Halk (otobüs) 0.25 USD

Sinema bileti  2.59 - 5.55 USD

Tiyatro bileti  5.55 USD

Bar 7.4 - 9.25 USD 

Taksi 3.7 USD

Rusya’daki yeme-içme masraflarına örnek olarak ortalama fiyatlar aşağıdaki gibidir;

Ekmek 0.25 USD

Süt (1 litre) 0.7 USD

Tavuk (1 kg) 4.81 USD

Balık (1 kg) 2.59 USD

Elma (1 kg) 1.8 USD

Muz (1 kg) 1.4 USD

Yumurta (10 adet) 0.9 USD

Kaşar Peynir (1 kg) 5.18 USD

 Konaklama, yeme-içme ve öğrenim ücreti dahil yıllık sadece 5.000-6.000 usd gibi bir maliyetle Rusya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz.

 

Rusya'da Gezilecek Yerler

Rusya; çok soğuk olmasından dolayı yaşamak için çok tercih edilebilecek bir ülke olmasa da, en azından herkesin bir kez bile olsa, görmesi gereken bir ülke.

Buz gibi bir soğuk ama bu soğuğu hissettirmeyen insanın içini ısıtan büyüleyici yapıları, geniş caddeleri, bu caddelerin iki tarafında bulunan heykelleri, müzeleri, sıra sıra sıralanmış olan dünyanın önde gelen markalarından oluşan mağazaları, votkası, havyarı, özel Rus porseleni, matruşkası, liderleri kısacası Rusya'nın dünü ve bugünü bir arada ...

MOSKOVA

Moskova için Rusya'yı anlatan bir şehir denebilir. Geçmişini, tarihini, yaşanan olaylarının izlerini görebileceğiniz tek yer Moskova'nın büyüleyici yapıları olacaktır.

Moskova'da son yıllarda açılan lüks mağazaların, restoranların ışıltısı bile tarihi yapılarının büyüsünü gölgeleyememiş bir şehirdir. Moskova'yı Moskova yapan eserler genel olarak tarihi Kızıl Meydan'da bulunur. Bakmayın adının kızıl olduğuna bu meydanın rengi kızıl olduğundan değil, kızıl rengi, kırmızı ve güzel anlamına geldiği için böyle bir ismi vardır.

Kremlin Sarayı: Kızıl Meydan'a gittiğinizde sizi ilk karşılayacak olan Kremlin Sarayı olacaktır. Uzun kubbeleri ve bu sarayın içinde bulunan kiliseleri, sarayın etrafını çevreleyen surları ile Moskova'da ilk görülecek yerler arasındadır.

Saint-Basile Katedrali: Kremlin Sarayı'nın ardından sizi bekleyen bir diğer şaheser ise Saint-Basile Katedrali'dir. 8 tane kulesi, kulelerin büyüklü küçüklü dizaynı ve bu kulelerin hepsinin ayrı ismi ve ayrı ayrı yapılış nedeninin olması ile ilgi çekici bir yapıdır. Yapımında kullanılan çinilerin farklı renkleri en yüksek kubbesinin altın kaplama görüntüsü ile gece ışıklandırıldığında, masallar diyarına benzeyen görüntüsüyle hayran kalacağınız bir yapı.

Moskova'yı tepeden seyretmek için, Poklonnoya ve Lenin tepelerine çıkabilirsiniz. Buradan kuşbakışı Moskova'yı seyredebilirsiniz. Ya da nehir turuyla Moskova'nın bütün güzelliklerine hayran kalabilirsiniz.

Rus lider Lenin'in Mozolesini görebilir, Gorki Parkı'nda yapılan buzdan heykelleri hayretle seyredebilir, sokaklarında gezerken göreceğiniz birçok katedral, müze, tiyatro, sanata dair olan birçok yapı ve hatta en sıradan görünen evlerin bile büyüleyici atmosferinde, Moskova'nın soğuğunu bile unutabilirsiniz.

ST PETERSBURG

St. Petersburg her köşesinden tarih fışkıran bir şehir, her caddesinde bir heykel, her sokağında tarihi bir bina görebileceğiniz bu yer, evet soğuk! evet karlar ülkesi ama her güzel şeyin bir bedeli yok mudur? İşte bu bedellerin en keyiflisini St. Petersburg'da yaşayacaksınız. Gezdikçe gördükçe bu soğuğa zamanla aldırmadan bütün bir şehri keşfetmek isteyeceksiniz.

St Petersburg ya da eski adıyla Leningrad, Rusya'nın liman şehridir. Finlandiya körfezine dökülen Neva deltasının üzerinde 42 ada üzerine kurulan şehirde en etkileyici olan iki yakayı birbirine bağlayan sayısız köprüleri olsa gerek. Bu köprüler bir kıyıdan öbürüne geçiş sağlamanın dışına çoktan çıkmış köprülerdir.

Uzaktan, köprülerin görünüşleri mi? Köprülerin üzerinden gördüğünüz, Petersburg manzarası mı?Hangisinin daha etkileyici olduğuna karara veremezsiniz. Haziran ayı sonlarında başlayan ve günün kararmaya başladığı saatlerde, yaklaşık iki saat süren alacakaranlığı ile yaşayacağınız görüntü; Petersburg’un meşhur “Beyaz Geceleri”...

St. Petersburg ünlü yapan o kadar çok neden var ki. Bunların en başında geçmiş yıllara ve bir çok olaylara tanıklık etmiş olan mimari eserlerdir.

Hermitage Müzesi: Kışlık Saray, Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj ve Hermitaj Tiyatrosu ile beş binadan oluşan müze, dünyada en çok dikkat çeken müzelerden biridir. Müzede Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görmeniz mümkün. Ayrıca müzede 3.000 üzerinde eser bulunmaktadır. Müzenin içindeki eserler kadar, dış güzelliğiyle de etkileyicidir. Dış mimarisi bahçe düzeni ve kapı girişlerinde bulunan heykelleriyle de etkileyici bir müzedir.

Rus Müzesi: 
Bu müzede sadece Rus sanatçıların eserleri sergileniyor. Dünyanın en geniş binalarından biri olan bu bina, Rusların sanata ne kadar düşkün olduklarının bir simgesidir adeta...

St. Petersburg da Kazan Katedrali, Aziz İsaak Katedrali, Yeniden Diriliş Katedrali gibi birçok katedralin içinde, bu saydıklarımız sadece birkaçıdır. Katedraller dış görünüş olarak Kızıl Meydan'da bulunan katedrallerden esinlenerek yapılmıştır. Ancak ne kadar birbirine benziyor olsa da bütün yapıların geçmişe ait birer hikayelerinin olması, ve bu hikayeleri yapıları görerek dinleyebiliyor olmak büyük bir keyif olacaktır.

 

Petersburg şehri “onlar ölmedi kalbimizde yaşıyor” dedikleri ve Petersburg’u meşhurlaştıran dünyaca ünlü eserleri ile Puşkin ve Dostoyevski gibi sanatçıların, eserlerine ilham veren sokakları ve yaşadıkları evlerini şu anda birer müze haline çevirmiştir. Bu müzelerde ünü sanatçıların kişisel eşyalarından, el yazması eserlerine kadar bir çok eseri gözler önüne sermekten hiç çekinmemişlerdir.

Petersburg’un bütün ihtişamına kapılmak için kesinlikle botla bir nehir turu yapmalısınız. Bu nehir turunda göreceğiniz kanallar, sayısız köprüler, şehrin binalarının etkileyici görüntüsü eşliğinde bir kez de kendi gözlerinizle görün. O zaman, neden bu şehrin adını etrafınızdaki insanlardan bu kadar sık bir şekilde duyduğunuzu anlayacaksınız.