Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Avustralya Hakkında

Rusya, Kanada, Çin, Amerika ve Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülke Avustralya'dır. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanan ve Okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü oluşturan Avustralya'nın hiç bir ülkeyle kara sınırı yoktur. Dünyanın en büyük adası ve aynı zamanda en küçük kıtasıdır. 6 eyalet ve 2 bölgeden oluşur. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir.

Avustralya'yı diğer ülkelerden ayıran en büyük özelliği oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olmasına karşın nüfusunun az olmasıdır. Yaklaşık 22 milyon olan nüfusun %70’i Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide ve Perth gibi büyük şehirlerde yaşar. Kent yaşamının oldukça popüler olduğu ülkede nüfusun çoğunluğu güney doğu kıyısında toplanmıştır.

Tüm kıtayı işgal eden ve kıtadaki tek millet olan Avustralyalıların konuştuğu ana dil İngilizce ve kullandığı para birimi de Avustralya Doları’dır.

Avustralya'da çoğunlukla tropik ve ılıman iklim görülür ama batı bölgesinde çöl iklimine de rastlanır. Doğu kıyılarında nemli ve tropik bir iklim vardır ve güney batı kıyılarında Akdeniz iklimi hakimdir. 

Dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahip olan Avustralya, kentleşme ve teknoloji açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Eğitim, ulaşım, sağlık gibi sosyal alt yapıya büyük yatırımlar yapılmıştır. 

 

Avustralya'da Eğitim Almanın Faydaları

Avustralya, dünyanın en çok tercih edilen eğitim noktalarından  biridir. Dinamik ve canlı bir ülke olması; güzel sahilleri,  billur mavisi denizi, şaşırtıcı antik yapıları ve el değmemiş yağmur ormanları ile  ile dikkat çekmektedir. Avustralya’da öğrenim görmek, uluslararası öğrencilere akademik başarı dışında küresel olarak kabul edilen bir nitelik kazandırmaktadır. Avustralya’yı tercih eden uluslararası öğrenciler bu deneyimi güvenli, dostane bir çevrede ve makul bir giderle kazanabilirler. Ayrıca; öğrenciler, Avustralya’dayken mali istikrar ve daha kaliteli bir yaşam elde etmek için, öğrenimlerini tamamlarken part-time olarak çalışma imkanı bulacaklardır.

Güvenli Çevre

Avustralya güvenli bir ülkedir. Suç oranı düşüktür,ayrıca siyasi istikrara ve de huzurlu bir topluma sahiptir. Hırsızlık ve saldırı vakaları hemen hemen hiç görülmez. Ayrıca Avustralya’nın çok sıkı bir şekilde silah ve uyuşturucu maddeyle mücadele kanunları vardır. Avustralya, cinsiyet ve ırka bakılmaksızın herkes için eşitlik anlayışının benimsendiği, insanların birbirleriyle uyumlu olduğu bir ülkedir. Avustralya’da hiçbir zaman iç savaş yaşanmamıştır ve iç kargaşa yoktur. Avustralya, diğer kültürlere açık bir toplum olduğu için, her zaman farklı kültürlerden insanları ağırlamaktan memnuniyet duyarlar. Öğrenciler, Avustralya’da kalırken kendilerini güvende hissedeceklerdir. Milliyetiniz ve dininiz ne olursa olsun rahatlıkla uyum sağlayabilirsiniz.

Sahil Cenneti

Avustralya’nın kıyı şeridi yaklaşık 50,000 kilometredir ve ülke, sayısı 10,000’i aşan sahillerle bir bütündür. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde bu kadar uzun sahil yoktur. Avustralyalıların % 85’i kıyının 50 km içinde yaşamaktadırlar. Bu da sahilleri rahat yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir. 

Çalışma İmkanı

Yurtdışından gelen öğrencilere eğitim yaparken haftada 20 saate kadar çalışma izni tanınmaktadır.

 

Avustralya'da Masraflar

Yaşam masrafları ele alındığında, dil eğitimi alınabilecek ülkeler arasında en uygun yerlerden biri olarak Avustralya öne çıkar. Ülkenin en pahalı şehri Sydney'ken, Melbourne, Brisbane gibi diğer büyük şehirlerde yaşamak için bile çok büyük bütçelere ihtiyaç duymazsınız. Avustralya’da geçirdiğiniz süre boyunca, kendi imkanlarınızla oluşturacağınız alternatiflerle uygun fiyatlara konaklama sağlamanız mümkün.  

Çoklu ikliminin getirisi olarak Avustralya’da birçok çeşidinin yetişmesi sayesinde sebze ve meyve fiyatları uygundur. Ada ülkesi olması, deniz mahsüllerinin de bol ve ucuz olması anlamına geliyor. Dışarıda yiyeceğiniz yemekler için de aynı uygun fiyatlar söz konusu. Örneğin; bir hamburger menüsünü 4-5 AUD’a almanız mümkün. Avustralya’da eğitim gören bir öğrenci aylık ortalama 350-450 AUD ile beslenme ihtiyacını sağlıklı şekilde giderebilir.  

Avustralya Büyükelçiliği’nin belirlediği aylık yaşam masrafları ise 1500 AUD olsa da, ortalama bir öğrencinin aylık yaşam masrafı 1000 AUD civarındadır. 

  

 

Avustralya'da Ulaşım

Avustralya’da trafik sistemi çok gelişmiştir ve yayaları korumak için sıkı kurallar vardır. Trafik sol akış yönüne sahiptir, trafiğin düzenini sağlamak için trafik ışıkları haricinde ”round – about” denilen trafik adaları da vardır. Avustralya’da içkili araba kullanmanın ve emniyet kemeri takmamanın cezası çok büyüktür. Arabadaki herkesin emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır. Avustralya’da trafikteki en önemli sorun, geceleri şehirler arası yollarda bir anda yola çıkan ve çok zor görülebilen yabani hayvanlardır. Gece kazalarının çoğunun nedeni budur. Avustralya’da tren, otobüs, tramvay, vapur, iki büyük ulusal havaalanı ve birçok bölgesel havaalanından oluşan geniş çaplı bir toplu taşıma sistemi bulunur. Şehirlerarası ulaşım ücretleri nerede ve ne kadar yolculuk yapacağınıza bağlıdır. Avustralya büyük bir ülke olduğu için halk ülke içi ulaşımda da en çok havayolunu tercih eder. Tasmania dahil ülkedeki tüm şehirler arasında çok sayıda otobüs seferi düzenlenmektedir. Eyalet içi ve eyaletler arası çalışan birçok otobüs şirketi vardır.

Demiryolu halkın çok yaygın kullandığı bir ulaşım sistemi değildir, ülkeyi doğudan batıya kateden tek tren Indian Pacific’tir.Haftada 2 seferi bulunmaktadır.Yolculuk, doğu kıyısındaki Sydney’den batı kıyısındaki Perth’e kadar 65 saat yaklaşık, 3 gün sürmektedir. Avustralyalılardan daha çok yabancılar için daha cazip bir tren seferidir ve yabancılar için Avustralya dışında da satın alınabilen Austrailpass ile 14, 21 veya 30 gün boyunca Avustralya’da sınırsız olarak tren yolculuğu yapılabilir.

Dikkat: Yabancı öğrenciler, geçerli ehliyetleriyle ülkeye girdikten sonra üç ay süreyle araba kullanılabilirler ancak ehliyet İngilizce değilse mutlaka onaylı bir tercümesinin olması gerekmektedir. Üç aydan sonra araba kullanmak için Avustralya sürücü belgesi almak gerekmektedir.

 

Avustralya'da Gezilecek Yerler

Avustralya’da İngilizce öğrenirken ülkenin doğa harikalarını görüp, yerel halkla birlikte nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. "Uluru" ya da bilinen ismiyle "Ayers Rock" gibi kutsal aborjin bölgelerinden eşsiz kozmopolit şehirlere; Avustralya Alpleri’nde kayaktan Cairns’de Great Barrier Mercanları’nda şnorkelle dalışa kadar bu görkemli ülkede keşfedecek çok şey var.

SYDNEY

Plajlar: Sydney’in kuzey ve güneyi yüzmek için en uygun yerlerdir. Sörf yapılan plajlar (kuzeyde Curl Curl, Avalon ve Palm Beach, güneyde Coogee ve Cronulla) ise cankurtaran devriyelerince kuşatılmıştır. Sydney’in güneydoğusunda bulunan Bondi Plajı en ünlülerinden biridir ve ulaşım otobüsle yaklaşık 20 dakika sürer.

Chinatown-Sydney: Dixon Street’de Asya’ya özgü birçok dükkan, restoran ve iş merkezinin olduğu klasik bir Çin mahallesi.

Darling Harbour: Bu modern liman, Sydney şehir merkezinden sadece 5 dakika uzaklıktadır ve otomobil, otobüs, feribot,ve trenle ulaşım sağlanmaktadır. Burada görülecek yerler: Sydney Aquarium (hergün 09:30-21:00 arası açık); The National Maritim Museum (hergün 10:00-17:00 arası açık). Akşam Waterfront restoranlarından birinde yemek yiyebilir ve Pumphouse Tavern’da gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Queen Victoria Building: George Street’deki bu büyük bina 1893’te şehir pazarı olarak inşa edilmiş ve daha sonra yapılan restorasyon sonucunda 200 kadar spesyal dükkan kompleksinin, restoran ve fast-food fırsatlarının bulunduğu bir yer konumuna gelmiştir.

Sydney Opera House: Limanın kenarında kurulmuş bu eşsiz bina, dünyanın en meşhur opera, bale, tiyatro ve klasik müzik gösterilerinin yapıldığı yerdir.

Sydney Tower: Geniş bir manzaraya sahip olan kule, şehrin hemen hemen 300 metre üzerindedir. Ayrıca Avustralya’nın en yüksek kafetaryası ünvanına sahip olup, Cumartesi 09:30-23:30, diğer günler ise 09:30-21:30 saatleri arası açıktır.

Taronga Zoo: Dünyanın en bilinen hayvanat bahçelerinden biri olan Taronga Zoo, çalılıklar üzerine kurulmuştur ve limana bakmaktadır. Bu hayvanat bahçesinde yerli ve egzotik hayvanlardan oluşan geniş bir koleksiyona şahit olabilirsiniz. Hergün 09:00-17:00 saatleri arası açıktır.

The Rocks: Sydney’in liman tarafında Circular Quay’a bitişik olan bu bina, Avustralya’nın ilk Avrupai yerleşim bölümlerinden biri olup,zarif ve şık bir tarzda restore edilen yapı,çok çeşitli restoranlar, eğlence yerleri ve özel dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Sydney’in en eski publarından biri olan The Hero of Waterloo da buradadır.

SYDNEY’İN ÇEVRESİ

Blue Mountains: Syndey’in 104 km batısında bulunur. Bir çok ulusal park ile çevrelenmiş küçük köy ve kasabaların bulunduğu bir yerdir. Ana merkez Katoomba’dır. Sydney’den otomobil veya tren ile seyahat edebilir, otobüs turlarından birine katılabilirsiniz.

Featherdale Wildlife Park: Sydney’in 37 km batısındadır. Koala, kanguru ve pek çok yerli hayvana rastlayabilirsiniz. Hergün 09:00-17:00 saatleri arası açıktır.

MELBOURNE

China Town: Bourke, Lonsdale, Swanaton ve Spring Caddeleri arasında bulunur ve tamamen Çin lokantaları, el işi ürünleri satan dükkanlar, mücevherciler ve mobilyacılarla doludur.

Lygon Street: Şehir merkezine yakın, Melbourne’ün İtalyan bölümünde bulunan Lygon Street’de pek çok İtalyan restoranı ve kafeler bulunmaktadır. Alışveriş için kentin en çok alternatif sunan yeridir

BRISBANE ve GOLD COAST

Queensland Cultural Centre: Brisbane Nehrinin güneyinde konuşlanmıştır. Çeşitli sanat komplekslerinin (sanat galerisi, müze, kütüphane vb.) merkezidir. Queensland Sanat Galerisi Çarşamba günleri 10:00-20:00, diğer günler 10:00-17:00 arası, Queensland Müzesi Çarşamba günleri 09:00-20:00, diğer günler 09:00-17:00 arası, Queensland Kütüphanesi ise Pazartesi-Perşembe günleri 10:00-20:00 arası, Cuma-Pazar günleri 10:00-17:00 arası açıktır.

Lone Pine Koala Sanctuary: Brisbane’in 11 km güneybatısında bulunur. 100’den fazla koala ve kanguru türüyle birlikte birçok memeli ve sürüngen hayvanın yaşadığı bir doğa parkıdır. Her gün 08:45-16:45 saatleri arası ziyaret edilebilir.

BRISBANE ÇEVRESİ

Sunshine Coast: Brisbane'in 96 km kuzeyinde bir plajlar zinciridir. Caloundra'dan başlayıp Noosa Heads, The Cooloola Coast, Maroochydore, Mooloolaba ve The Glasshouse Dağları'nı da kapsayan bu bölgede su sporlarından, golf kurslarına kadar değişik imkanlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca deniz hayatının çeşitliliğine ilişkin geniş bir yelpaze sunan Underwater World, her gün 09:00-17:00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Gold Coast: Brisbane'in 93 km güneyindeki ve yaklaşık 10 ay yaz mevsimi yaşanan bu sayfiye beldesi, 40 km boyu devam eden altın bir kumsala sahiptir. Çeşitli otel ve tatil köylerine ek olarak, su sporları ve her türlü eğlence olanakları sunan bir tatil yöresidir.

Dreamworld: Çeşitli oyun ve eğlence imkanları olan, koala ve Avustralya'ya özgü diğer hayvanların gösterilerini izleyebileceğiniz bir düş dünyası.

Movieworld:  Fantastik sinema örnekleri sunan, çok çeşitli film seçenekleri olan bir Warner Bros film merkezi.

Seaworld: Yunusların, balinaların ve deniz aslanlarının göz kamaştırıcı gösterilerinin yer aldığı bir eğlence merkezi.

DARWIN

Darwin, Kuzey Avustralya'nın başkentidir. Tropik bir iklimin hüküm sürdüğü sakin ve geleneksel bir kenttir. İlk göçmenlerin kültürünü yansıtan bir hayat tarzını burada gözlemleyebilirsiniz.


Botanik Bahçeleri: Doğa severler için Asya ve Pasifik bölesinin nadir bulunan bitki ve çiçek çeşitlerinin sergilendiği bu bahçe 24 saat açıktır ve giriş ücretsizdir.

Aquascene: Okyanus kıyısında denizin yükseldiğinde, kıyıya yanaşan balıklara gelenesel olarak yerli halkın elleriyle yiyecek vermesi görülmeye değer bir olaydır.