Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Katılım Şartları ve Program Ücretleri

KATILIM ŞARTLARI

Work & Travel programına katılmak isteyen üniversiteli öğrencilerin aşağıdaki şartlara uygun olduklarını belgelerle ispatlamaları gerekmektedir: 

 • 18-25 yaş arasında olmak.
 • Minimum 2.00 (4 üzerinden) not ortalamasına sahip olmak.
 • Lisans veya yüksek lisans öğrencisi olup, 2014-2015 eğitim döneminde de full-time olarak öğrenime devam edecek olmak.

Ayrıca, öğrencilerin minumum konuşma seviyesinde İngilizce bilgisi ile farklı kültür ve çalışma şartlarına uyum sağlayabilmesi gerekmektedir.

PROGRAM ÜCRETİ

Full Placement (İş ve Konaklama Garantili Yerleştirme)

 • Önkayıt: 500 USD
 • Toplam Ücret: 1750 USD

 Program Ücretine Dahil Olan Hizmetler:

 • İşe yerleştirme
 • Vize görüşmesi için gereken DS-2019 formunun getirtilmesi
 • Vize randevu işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Çalışılacak bölgede uygun konaklama ayarlanması
 • Sağlık sigortası
 • Uygun fiyatlı uçak biletinin ayarlanması
 • Program süresince ihtiyaç duyulacak bilgileri içeren oryantasyon programı
 • Program dönüşünde vergi iadesi konusunda yardım
 • Acil durumlar için 24 saat yardım hattı

Programı Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler: 

 • Uçak bileti masrafları (Yaklaşık 600-800 €)
 • Havaalanı transferleri 
 • Konaklama, beslenme ve günlük harcamalar
 • Vize başvuru ücretleri (160 $)
 • Sevis Ücreti ($ 35)
 • Pasaport masrafları  

Çalışma Alanları ve Gelir

Work & Travel programındaki işler, deneyim ve uzmanlık gerektirmeyen, mevsimlik işlerden oluşur. Katılımcılar Amerikan kanunlarına tabi olur ve çalıştıkları saat üzerinden ücretlendirilirler. Haftalık 30-40 saat arasında çalışılırken, saatlik ücret 6-10$ arasında değişir. Haftalık 40 saatten sonrası fazla mesaiye (overtime) girer ve fazladan çalışılan her saat için 1,5 katı ücret ödenir.

Çalışabileceğiniz İşlerden Bazıları:

Eğlence Parkları: “Theme” ya da “Amusement Park” olarak bilinen parklarda büyük oyuncakların kontrolü, müşterilerin güvenliğinin sağlanması, satıcılık, temizlik ve fotoğrafçılık.

Fast Food - Restoran: McDonald’s, Burger King, Pizza Hut, Wendy’s vb. fast food ve retoranlarda yiyecek hazırlama, kasiyerlik, temizlik işleri. Ücretleri ortalamanın üzerindedir. Bu işlerde hızlı tempo ve hareketli ortamlara ayak uydurmanız gerekir.

Havuz ve Plajlar:  Buralarda en popüler iş cankurtaranlıktır. Ayrıca satıcılık, temizlik ve güvenlik gibi işler de mevcuttur. Cankurtaranlık işleri için sertifika ya da özel yüzme teknikleri gibi bilgiler istenmektedir.

Oteller: Yaz dönemlerinde dolulukları artan otel, resort ve tatil köylerinde genellikle kat ve oda temizliği (house-keeping) ile genel tamir bakım (houseman-maintainance) pozisyonlarında çalışılır. İngilizcesi iyi olan ve tecrübe sahibi öğrenciler resepsiyon görevlisi (Front Desk Clerk vb.) olarak da çalışabilmektedir. Ayrıca, restoran ve havuza sahip otellerde cankurtaranlık ve mutfak işleri gibi pozisyonlar da bulunabilir.  Oteller konaklama olanağı açısından avantajlıdır.

Süpermarketler: Raflara mal dizme, depodan mal getirme gibi işlerde çalışılır. İngilizcesi yeterli olanlar için kasiyer pozisyonuna geçmek de mümkün olabilmektedir. Çalışma saatlerini diğer işlere göre daha esnek olduğundan ikinci iş bulmak isteyenler için idealdir.

Satış İşleri: Turistik bölgelerde hediyelik eşya satışı ağırlıklı olmak üzere, mağazalar ve alışveriş merkezlerinde satış elemanı olarak görev alınır. Bu işlere kabul için İngilizceyi ileri derecede konuşuyor ve anlıyor olmak şarttır.  

Konaklama

Justabroad ile programa katılan tüm öğrencilerin konaklama garantili iş pozisyonları ayarlanıp kesinleştirilmektedir. 

KONAKLAMA ÜCRETLERİ: Haftalık 50-150 USD arasında değişir. Konaklama imkanı sağlayan bazı işverenler nadiren de olsa konaklama için ücret talep etmezler. 

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ:  Work & Travel programına katılan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de konaklamadır. Bu nedenle Justabroad konaklaması hazır işler sunar. Konaklamalar genellikle yurt dışından gelen farklı öğrencilerle ortak bir yaşam ortamı oluşturabileceğiniz basit, temiz, güvenli ve temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde düzenlenir. Aynı ortamını paylaştığınız arkadaşlarınızla iyi zaman geçirerek unutulmaz tecrübeler edinirsiniz.

Work & Travel katılımcıları için çeşitli konaklama seçnekleri mevcuttur. Bunlar: paylaşımlı apartman daireleri, yurtlar, prefabrik yapılar ya da motellerdir.

Paylaşımlı Apartman Dairesinde Konaklama: Amerikan tipi geniş evlerde konaklama imkanı sunar. Bu tür evler genellikle eşyalı ve kullanıma hazırdır. Öğrenciler daha az kira ödemek için her odada 2-3 kişi kalabilirler. Ancak, bu tür evler genellikle şehir merkezlerinde yer aldığı için merkeze uzak iş yerlerinde çalışanlar için sorun yaratabilir.

Motel Konaklama: Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği konaklama şekillerinden biridir. Odalar genellikle 3-4 kişilik kapasiteye sahiptir. Odalar banyo, tuvalet, televizyon gibi genel ihtiyaçları karşılayacak şekildedir. Bu tür konaklamalarda fiyatlar odada konaklayan kişi sayısına ve motelin bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişiklik göstrerir. Ortalama olarak haftalık 60-100$’dır.

Yurtta Konaklama: Bu tür konaklamalar genellikle çok sayıda çalışanı olan işverenler tarafından sunulur. Genellikle 2-3 kişilik odalardan oluşur. Banyo ve tuvalet ortak kullanılır. Bazı yurtlarda her katta birkaç odanın ortak kullanımına uygun mutfaklar da mevcuttur.

Ayrıca, programa başladıktan bir süre sonra daha uygun bir konaklama seçeneği bulduğunuz takdirde, bu imkanları değerlendirmeniz de mümkündür.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

 • Program başladığında konaklamanın beklentinizin altında olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda konaklamanızın güvenli ve temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde olduğunun bilincinde olmalı, diğer katılımcılarla iletişim kurarak iyi vakit geçirmeye özen göstermelisiniz.
 • İş formunda yer alan konaklama ile ilgili uyarıları dikkatlice okuyunuz.
 • Programınız sona erdiğinde konaklamanız size teslim edildiği aynı şekilde geri teslim etmeniz gereklidir. Aksi halde, vermiş olduğunuz depozitoyu geri alamazsınız.
 • Konaklama adresiniz değişirse SEVIS’e haber vermeyi ihmal etmeyiniz.
J-1 Vizesi

Amerika’da öğrenci değişim programına katılanlara, 4 aylık yaz tatili sürecinde Amerika’da çalışma hakkı veren vize türüdür. Work & Travel programına katılan öğrenciler J-1 vizesi ile çalışma sürelerini tamamladıktan sonra isteğe bağlı olarak 1 ay seyahat edebilme imkanına sahiptir.

J-1 vizesine başvurmadan önce sponsor tarafından gönderilen DS-2019 formu (Uygunluk Sertifikası) doldurulmalıdır.

Work & Travel programına kayıt yaptıran öğrencinin, DS-2019 formu geldikten sonra ya da öncesinde vize randevusu Justabroad tarafından alınır. Vize randevusu gruplar halinde alınmakta ve gruplar halinde konsolosluğa gidilebilmektedir. Randevu tarihinde konsoloslukta hazır olarak bekleyen öğrenci, sırası geldiğinde vize görevlisi ile yüzyüze ve İngilizce olarak mülakata girer. Mülakat denilince İngilizce grammar sınavı yapılacağı anlaşılmamalıdır. Sorulacak sorular grammar değil daha çok bilgi verici sorular olacaktır. Annenizin veya babanızın ne iş yaptığı veya Amerika’da bir tanıdığınız olup olmadığı gibi bu sorular sorulabilir. Önemli olan rahat davranmak ve dürüst olmaktır. Konsolosluğa gidecek öğrencinin randevu tarihinden önce Justabroad’a sunması gereken evraklar listesi aşağıda verilmiştir.

J-1 VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER:

 • Pasaport: En az 1 yıllık olmadır ve devam edeceğiniz program boyunca geçerlilik süresi dolmamalıdır.  Eğer önceden almış olduğunuz vizeler varsa eski pasaportlarınızı da götürebilirsiniz. Yeşil pasaport bu program için geçerli değildir.
 • Vize Başvuru Formu: Göçmen olmayan vize başvuru formu DS-160 olarak adlandırılır. Bu form ABD konsolosluğu web sayfasının (https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx) adresinden doldurulduktan olarak yazdırılmalıdır. DS-160  Formunun sonunda “Application Prepared By” sorusundaki “Name” bölümüne  “JUST ABROAD”; “Relationship to Applicant” kısmına ise “AGENT” yazmalısınız.  (Bu bölüme yazacaklarınız konsolosluğun hangi acente aracılığı ile orada olduğunuzu bilmesi için gereklidir.)
 • Fotoğraf: Arkası beyaz renk fon olan 1 adet vesikalık fotoğrafı DS-156 formunun fotoğraf bölümüne yapıştırabilirsiniz. Fotoğrafın boyutları 5 x 5 cm (2 x 2 inches) olmalıdır. Çenenin altından başa kadar olan kısım (saçlar da dahil) 2.5 cm ile 3.5 cm arasında olmalıdır. Kulaklar gözükecek şekilde fotoğraf çekilmelidir.
 • DS-2019 Formu Sponsor firma tarafından adınıza düzenlenmiştir ve Justabroad tarafından verilecektir.
 • SEVIS Ödendi Belgesi: Ödemiş olduğunuz 35 USD’lik SEVIS ücretinin  ödendiğini gösteren belge Justabroad tarafından verilecektir.
 • Vize Ücreti: Vize randevusu öncesinde 160 USD vize başvuru ücreti Justabroad'a ödenir. 
 • Eğitim Belgeleri: Okulunuzdan alacağınız orijinal öğrenci belgesi ve transcriptinizin yanı sıra öğretmenlerinizden alabileceğiniz referans mektubu veya mektupları. Türkiye’de herhangi bir dil kursuna devam ettiyseniz bunu belgeleyen bir sertifika, diploma, katılım belgesini evraklarınıza eklemeniz de faydalı olacaktır. (!) Transcript kapalı zarf içersinde olmalı ve veren makam tarafından zarfın üzeri mühür ve imzalanmış olarak alınmalıdır. Aynı zamanda son sınıf öğrencileri bir sonraki semestir ya da yılda eğitime devam edeceklerini ispatlayacak belgeleri okullarından temin etmek durumundalar.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR:

 • Vize belgelerinizi, başvuru tarihinden en az 3 gün önce kontrol edip, eksik varsa tamamlayınız.
 • Hazırlık öğrencileri, transkriptleri olmadığı için, yine kapalı zarf içinde o tarihe kadar girmiş olduğu sınavları ve aldıkları notların yazılı olduğu bir belge götürebilirler. Belgelerinizi gösterişli bir dosyada, ya da plastik dosyalarda götürmeyiniz. Vize görevlileri bunları dosyadan çıkartıp toplu olarak vermenizi isteyecektir.
 • Yukarıda yazılı olan belgeler dışında belgeler istenecek olursa, panik yapmayın. Sizden istenilen belgeyi konsolosluğa teslim edince vizenizi alabilirsiniz. Bu durum nadiren gerçekleşmektedir.
Social Security Nedir?

Amerika’da yasal olarak çalışmak  için  sosyal güvenlik numarasının mutlaka  çıkartılması gereklidir. Bu numara olmadan işe başlanabilir; ancak işverenden para alma konusunda sıkıntı yaşanabilir.  Bu numara, hükümet tarafından vergi ödemelerini takip etmekte kullanılır; aynı zamanda önemli bir kimlik işlevi görür. Sosyal güvenlik numarası oryantasyon sırasında sponsor firma aracılığı ile başvuruda bulunularak alınabilir; fakat işlemlerin kısa sürmesi için o bölgenin SSN (Social Security Number) ofisine müracat edebilirsiniz.  

SSN basvuru formunu doldururken verilen  adrese bir kaç hafta içinde SSN bilgileriniz ulaşır. Kimi zaman yoğunluktan dolayı gecikmeler olabilir bu yüzden düzenli araklıklarla ofise gidilerek veya telefonla durumun takibi yapılmalıdır. SSN  işlemleri ile ilgili konular program öncesi yapılacak oryantasyonlarda ayrıntılı olarak ele alınacaktır. SSN için başvururken Sosyal Güvenlik kartınızın gönderileceği bir adres belirtmeniz gerekir. Kartınız müracaatınızdan itibaren en geç 15-30 gün içerisinde gönderilecektir.

SSN başvurusu sırasında sizden aşağıdaki belgeler ve ikişer adet fotokopileri istenecektir:

 • Pasaportunuz
 • DS 2019 formu
 • I-94 kartınız
 • DS-2019 sponsorunuz tarafından yazılmış bir açıklama mektubu

Ayrıca, yanınızda ekstra bir kimlik ve iki adet vesikalık fotoğraf bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: ABD'de pek çok işveren sizi işe başlatmak için sosyal güvenlik numaranızı  veya başvurunuzu görmek ister. 

SEVIS Nedir?

SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) kültürel değişim programlarına katılmak veya eğitim almak amacıyla Amerika’ya giden yabancı öğrencilerin bilgilerini kayıt altına alan bir sistemdir. Amerikan hükemeti tarafından uygulanan bu sistem ülkeye gelen tüm öğrencilerin takibi için kullanılır. Öğrenci statüsünde Amerika’ya giriş yapan herkes bu sisteme kayıt olmak zorundadır. Bu konuda Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanlığı aşağıdaki bilgileri verir:

‘’Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani orijinal kısaltmasıyla SEVIS, göçmenlik hakkı bulunmayan kişilerin Birleşik Devletlerde bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel katılımcıları, diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine rapor edilirler. SEVIS, 1996’da yürürlüğe giren Yasadışı İltica düzenlemesi ve Göçmenlik Zorunlulukları Kanunu, Bölüm 641 uyarınca uygulanır.’’

SEVIS KAYDI NASIL YAPILIR?

Amerika’ya gitmeden önce; (F, M ve J-1) Vize başvuru tarihinden en az 3 gün önce SEVIS ücreti online olarak ödenerek SEVIS kaydı yapılır. Bu ücret, Work & Travel katılımcıları için 35 USD, eğitim amacıyla giden öğrenciler için 200 USD’ dir.

Önemli: SEVIS ücretini ödemeyen ve kayıtlarda görülmeyen öğrencilerin vize başvuruları işleme alınmaz.

Amerika’ya gittikten sonra; En kısa sure içinde SEVIS kaydını aktive etmek zorunludur. Bu işlem her adres değişikliğinde tekrarlanmalıdır.

WORK KATLIMCILARI İÇİN BİLGİLENDİRME

Work & Travel programı’na katılmak isteyen öğrencilerin Amerika’ya girişi için J-1 vizesi almaları gereklidir. SEVIS kaydı olmayanlar vize başvurusunda gerekli olan DS-2019 formunu da alamazlar.

SEVIS  kaydı için gerekli bilgiler:

 • DS – 2019 numaranız
 • Konaklama adresiniz
 • İş yeri adresiniz
 • Supervisor hakkında bilgi
 • Email adresiniz

SEVIS neden önemlidir?

SEVIS kaydı yaptırmayan Work & Travel katılımcıları “Sosyal Güvenlik Numarası” alamaz. Böyle bir durumda yasal olarak çalışamazlar ve programları sponsor tarafından iptal edilir. Her ne sebeple olursa olsun SEVIS kaydını yaptırmayanlar, programdan doğan tüm hakları kaybeder. Bunun sonucu olarak ülkeyi terk etmek zorunda kalırlar. SEVIS kaydı yapılmadığı için kaçak konumunda görünen katılımcıların daha sonraki Amerika giriş-çıkışları da sorun olabilir.

SEVIS ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

 • Work & Travel programına kayıt aşamasında doldurmuş olduğunuz başvuru formunda yazdığınız Amerika’ya giriş tarihi çok önemlidir. Belirttiğiniz tarihte giriş yapamazsanız ve SEVIS kaydınızı aktive edemezseniz programınız iptal edilir. Yeniden DS-2019 formu almak ve yeniden ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tarihlere dikkat ediniz.
 • Amerika’da kaldığınız yeri ya da işinizi değiştiriseniz tekrar kayıt yaptırmak zorundasınız. Sakın unutmayın!

HANGİ DURUMLARDA VİZENİZ İPTAL EDİLİR?

 • Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak.
 • Birleşik Devletlerde izinsiz çalışmak.
 • Belirtilen tarihte ülkeyi terk etmemek.
Taxback Vergiler

Vergi iade işlemlerinizi bu alanda uzmanlaşmış profesyonel bir şirket aracılığıyla yapmanız tavsiye  edilir . Bu şekilde tüm işlemleriniz bu şirket tarafından takip edilecek, verecek olduğunuz yetki ile vergi iadeniz bu şirket tarafından tahsil edilerek size verilecektir. Taxback şirketi hizmet karşılığı olarak   ortalama  %10  komisyon kesintisi yapmaktadır. Taxback danışmanlık firmasına ulaşmak için: http://www.rttax.com

Vergi iade işlemleri için sizden istenecek olan belgeler:

 • Basvuru Formları; İlgili  kurumun online başvuru formlarının doldurulması ve diger gerekli formlarin düzenlenmesi
 • Her işverenden W2 formu ya da son pay slip (W2 formu siz Türkiye'ye döndükten sonra işveren tarafından adresinize gönderilir. 15 Şubat'a kadar formlar size ulaşmazsa işvereninizle irtibat kurun.)
 • Pasaporttaki J1 vizenin kopyası
 • DS 2019 un ve Sosyal Güvenlik Kartının kopyası
 • Varsa I-94 formunun kopyası
 • Eyalet vekaletnameleri

LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıda adı geçen aracı kurum  taxback şirketi ile JUSTABROAD'un hiçbir ticari bağlantısı bulunmamakta, adı geçen kurum bu hizmeti JUSTABROAD'dan bağımsız olarak, ücreti karşılığında vermektedir.

Programın Kazandırdıkları

WORK & TRAVEL KATILIMCILARININ AVANTAJLARI

Work & Travel programı sayesinde, bir üniversite öğrencisi yaz tatillerinde Amerika’da deneyim gerektirmeyen işlerde çalışarak;

 • İngilizce pratiği yapma fırsatı yakalar.
 • Amerikan yaşam tarzı ve iş hayatını tanıma imkanına sahip olur.
 • Cv’lerine ekleyebilecekleri etkili bir iş tecrübesi edinir.
 • Farklı ülkelerden birçok öğrenciyle arkadaşlıklar kurar.
 • Farklı kültürleri tanıyarak yeni bakış açıları geliştirir.
 • Programın en büyük avantajı tüm bunları yaparken yaşam masraflarınızı karşılayacak bir işe sahip olmanızdır.

 

Programa Kayıt Süreci

WORK & TRAVEL KAYIT SÜRECİ

Ön Kayıt: Programa katılmak için ofislerimiz veya sitemizdeki form aracılığıyla bize ulaştığınızda ilk olarak programa uygunluğunuzu kontrol edilerek, İngilizce mülakat gerçekleştirilir. Mülakatlar, İngilizce uzmanlarımız tarafından ofislerimize gelebilecek durumdaki öğrenciler ile yüz yüze, gelemeyecek durumda olanlarla ise telefon veya internet üzerinden gerçekleştirilir. 

Mülakatta başarılı olan öğrenciler, ön kayıt ücretini yatırarak programa ön kayıtlarını gerçekleştirebilir. Ofise gelemeyen katılımcılar için kayıt ve müracaat formları ön başvurudaki belirtilen iletişim adreslerine gönderilir. 

Kesin Kayıt:  Ön kayıt işlemini tamamlayan öğrenci iş seçimi aşamasına geçer. İş seçimi sürecinde, Justabroad’un bağlantılı olduğu işverenler arasından, istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olanlar belirlenir ve iş seçimi gerçekleştirilir.  

Seçilen işin telefon üzerinden İngilizce mülakat gerektirmesi durumunda Amerikalı işverenle online (Skype) mülakat gerçekleştirilir. Mülakatı olumlu sonuçlanan adaylara işveren tarafindan imzalanan iş sözleşmesi gönderilerek öğrencinin işi garanti altına alınır. Bu aşamada kayıt ücretinin tamamlanması gerekmektedir. 

DS-2019 Formu Aşaması: Kesin kaydı tamamlanan adaylar için, Justabroad’un Amerika’da bağlantıda olduğu sponsor firma aracılığıyla DS-2019 formu başvurusu yapılır. Gerekli belgeler sponsor firmaya gönderilerek DS-2019 formunun düzenlenip, ofislerimize ulaştırılması sağlanır. Bu aşama 3-4 haftalık zaman alır  

Vize Aşaması: Amerika’dan gelen DS-2019 formu ile konsolosluktan, sizin için de uygun bir tarihe vize randevusu alınır. Randevu tarihi belirlendikten sonra, Justabroad Work & Travel uzmanları tarafından hazırlanan evraklarla birlikte, vize mülakatı için gruplar halinde konsolosluğa gidilerek vize memuru ile görüşme gerçekleştirilir.

Vize onayı, görüşme sırasında verilir. Görüşme bittiğinde vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını bilerek konsolosluktan ayrılırsınız. Vizesi onaylanan adaylarımız içim yolculuk hazırlıklarına başlama zamanı gelmiş demektir. Vize başvurusu reddedilen adaylar ise tekrar başvuru gerçekleştirebilirler.