Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Ingiltere'de Dil Okulu

Birleşik Krallık'ı temsil eden dört ülkeden biri olan İngiltere, İngilizce dil eğitimi denilince ilk akla gelen ülkelerden biridir. Her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen binlerde öğrenciye ev sahipliği yapar. Yüksek standartlarda dil eğitimi sunan okulları ile tanınmış bir ülke olan İngiltere, tarihi ve kültürel zenginliği ve hareketli sosyal yaşantısıyla da dikkat çeker. Müzik, sanat ve spor etkinlikleriyle de büyük ilgi toplar.  

Birleşik Krallık'ta 46 Üniversite, ayrıca 700'ü aşkın teknik ve ticari kolej, sanat ve öğretmen okulları gibi çeşitli yüksek eğitim kurumları vardır. İngiltere'nin en eski üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi (University of Cambridge) çok uzun yıllar önce eğitime açılmıştır. Üniversite kitaplığında iki milyon civarında kitap bulunmaktadır. Diğer eski biri üniversite ise Oxford Üniversitesidir. Ayrıca 1440 yılında kurulan Eton Koleji eski okullardandır. İngilizlerin eğitime önem vermeleri, ülkede birçok bilim adamının yetişmesine sebep olmuştur. Ünlü fizikçi Newton, Harvey ve Boyle, Halley, Watson, Dalton, Faraday, Boule gibi bilim adamları bu ülkede yetişmişlerdir. Bu ve daha fazlası, yurtdışında İngilizce eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için İngiltere’deki tüm dil okullarını çekici kılıyor.

 

İngitere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği programlar: Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, Sınavlara Hazırlık Programı, Akademik İngilizce, Mesleki İngilizce, Üniversiteye Hazırlık Programları

 

Dil Okullarımızdan Bazıları: Embassy English, LSI, St Giles, Sprachcaffe, Kaplan, Kings Colleges, English Studio, LAL, Eurocenters, EC, Malvern House

AkreditasyonlarOkullarımız British Council ve English UK akreditasyonlarına sahiptirler. 

Kayıt Aşamaları:   

 • Okulunuzu seçin.
 • Vize için gerekli evraklarınızı hazırlayın ve Justabroad’a teslim edin.
 • Vize başvurusu için sizin adınıza randevunuzu Justabroad alır.
 • Sizin için alınmış başvuru günü ve saatinde başvurunuzu yapınn. (Kişisel başvuru zorunludur.)
 • Başvuru tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra vizenizle birlikte pasaportunuz belirlemiş olduğunuz adrese gönderilir.
 • Vizenizin onaylanması durumunda eğitim ve konaklama  gibi gerekli tüm ödemeleri yapmalısınız.
 • Okul kabul mektubu, konaklama belgeleri ve ödeme dekontu gibi belgeleri Justabroad size teslim eder.
 • İngiltere’ye gitmek için hazırsınız.

İngiltere'de Eğitim Almanın Faydaları
 • Kuzeyde ve güneydeki tüm şehirlerinde birçok dil okulu bulunan İngiltere’de  bütçenize uygun dil eğitimi alma imkanına sahipsiniz.
 • Seyahatiniz için de çok fazla para ödemezsiniz ve ülkeye yakın olması jetlag olmanızı engeller.
 • Bizim gibi Avrupai kültüre sahip olan İngiltere'de dil okullarını seçmeniz, kültürel anlamda çok fazla zorluk çekmeyeceğiniz anlamına gelir.
 • Avrupa'da eğitim veren okulların çoğu İngiliz İngilizcesi öğretmektedir. Eğer okulda İngilizce eğitim aldıysanız İngiltere'de İngilizce kurslarınız çok daha kolay geçecektir. Burada aldığınız eğitim ülkenize ve okulunuza döndüğünüzde çok işinize yarayacaktır.
 • İngiltere'de yurt dışı eğitimin size katacağı bir başka özellik ise tarihidir. İngiltere, tarih açısından çok zengindir ve tarihi kalıntıları oldukça iyi korumuştur. Kursunuz boyunca gittiğiniz müzelerde bunu kendiniz tecrübe edineceksiniz.
 • İngiltere'de yurtdışı eğitim için alacağınız öğrenci vizenizle haftada 20 saat çalışma izniniz vardır.
 • İngiltere, Avrupa’nın diğer başkentleri ile olan hızlı ulaşım bağlantıları ile de ünlüdür. Böylece sadece Londra’yı keşfetmekle kalmaz, Avrupanın diğer şehirlerini de keşfedebilirsiniz.

 

İngiltere'de Konaklama

Aile Yanında Konaklama: Eğitiminiz boyunca İngiliz bir aile ile kalmanız onların kültürünü yakından tanımanızı ve aynı zamanda bol bol İngilizce pratiği yapmanızı sağlar.  Aileler okullar tarafından özenle seçilmekte ve öğrencilerin güvenliği için sürekli denetlenmektedir.

Yurtta Konaklama: Yurtta konaklama alırsanız, dünyanın dört bir yanından gelen farklı milletlerden ve farklı dillerden kendi yaşıtınız öğrenciler ile aynı ortamı paylaşma şansınız olacaktır. Yurtlar genellikle tek kişilik, çift kişilik ya da 3-4 kişilik odalar halindedir. Ortak kullanımlı banyolar genellikle 4-5 öğrencinin kullanabileceği şekildedir ve her katta bulunur. Bunun dışında ensuite, yani banyo ve tuvaleti odanın içerisinde bulunan yurtlar da vardır. Yurtlarda genellikle kahvaltı ve akşam yemeği seçeneği sunulur, fakat bazı yurtlardaki ortak kullanımlı mutfaklar da basit yemekleri yapabileceğiniz bir ortam sunar.

 

Apartta Konaklama: Apart daireler uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklamalardan olup, her apartta ortalama 2 ya da 3 oda bulunmaktadır. Bu odalar tek, çift ya da üç kişiliktir. Apart daire içerisinde ortak kullanımda banyo, tuvalet, salon ve mutfak bulunur. Öğrenciler kendi yemeklerini mutfakta kendileri yaparlar.

 

Stüdyo Dairede Konaklama: Bu konaklama yurt ile apart karışımı bir konaklama çeşididir. Tek bir odadan oluşur, fakat odanın içerisinde aynı zamanda mutfak, banyo ve salon da bulunmaktadır. Özgürlüğüne düşkün ve aynı zamanda rahatı seven öğrenciler için ideal bir konaklama çeşididir, fakat diğer seçeneklere göre fiyatları biraz daha yüksektir

 

Residence Konaklamaları eğitim veren kuruluşun kalitesiyle birlikte, konaklama konforuna da dikkat eden öğrencilerin tercih ettiği konaklama şeklidir. Yurtlara göre daha lüks ve pahalıdır. Özellikle yazın kısa süre giden öğrenciler ve iş adamları bu konaklama tipini çok tercih etmektedirler. Tek kişilik ve çift kişilik oda konaklamaları bulunmaktadır. 

 

Paylaşımlı Daire: Bazı okullar yukarıdaki konaklama seçeneklerine ek olarak, paylaşımlı daire seçeneği de sunar. Bu konaklama türünde, bir kaç kişi birlikte giden öğrenciler bir apartman dairesinde konaklamaktadırlar. Bu seçenek daha çok bütçesini düşünen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

 

Otel Konaklama: Yukarıdaki konaklamaların hiçbirini tercih etmeyen özellikle kısa dönem öğrenciler için tavsiye edilebilecek bir seçenektir. Daha rahat bir konaklama tercih edenler, okula yakın otellerde konaklayabilirler. 

 

İngiltere'de Yaşam Giderleri

Dil eğitiminde ilk tercih edilen ülke olan İngiltere, öğrencilere binlerce okulun yanı sıra farklı şehirlerde eğitim imkanı da sunmaktadır. İngiltere’nin her köşesinde dil eğitimi alabilmek mümkündür. Öğrencilerin en çok tercih ettikleri her bir eğitim şehrinin birbirinden farklı özellikleri ve dikkat çekici yanları bulunmaktadır.

Dil eğitimine giden öğrencilerin okul ve şehir seçerken en çok üzerinde durdukları nokta ise maliyetlerdir. Birbirinden farklı özelliklere sahip şehirlerin yaşam maliyetleri de farklılık göstermekte. Justabroad olarak İngiltere eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için en çok tercih edilen eğitim şehirlerinin maliyetlerini araştırdık.İngiltere’nin en pahalı eğitim şehri olarak Londra öne çıkarken, Bournemouth ve Manchester yaşam masraflarının daha ekonomik olduğu şehirler arasında bulunuyor.

Ortalama Yaşam Giderleri ise aşağıdaki gibidir;
Kira ücreti ( Haftalık): £ 70 – £ 400
Aylık otobüs ücreti: £ 35
Isıtma ve elektrik (Aylık): £ 25 – £ 40
Yeme içme (Haftalık):£ 100 – £ 150
1 ekmek: £ 0,70
1 fincan kahve: £ 1,20
1 bira: £ 2,50
Çamaşır yıkama: £ 4– £ 6
Telefon kartları: £ 5 – £ 10 – £ 20
Gazete: 0,50 p - £1,20
Sinema biletleri :£ 4 – £ 7
Tiyatro biletleri : £ 10 – £ 30
Konser biletleri : £ 8 – £ 25  

 

İngiltere'de Ulaşım

 İngiltere'de indirimli ulaşım olanağı

Eğer sık sık yolculuk yapıyorsanız, paranızı tasarruf etmenize yardımcı olabilecek birçok indirim kartı ve programı vardır. Bu kartlar sayesinde %30'a varan oranda indirim sağlayan otobüs ve tren kartları satın alabilirsiniz.

Ya da bir Uluslararası Öğrenci Kimliği (SIC) ya da Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı (IYTC) çıkartarak İngiltere ve diğer ülkelerde indirimlerden yararlanabilirsiniz. Bu kartların indirimleri moda, müzik, eğlence, lokantalar vb yerlerde geçerlidir.

Öğrencilere indirim uygulayan seyahat acenteleri, öğrenci nüfusunun yüksek olduğu her kent ve kasabada mevcuttur. Bu firmalar öğrenciler için ucuz uçuş sağlayan indirim kartları da çıkarmaktadır.

Tren Ulaşımı

Büyük kentlerden küçük köylere kadar bütün İngiltere'de tren istasyonları bulabilirsiniz. Şehirler arasında gidip gelen Intercity trenlerde, yolculuğun süresine göre genellikle yemekli vagon veya yiyecek içecek büfeleri vardır. Kısa mesafeli trenlerde bu tür bir servis her zaman olmayabilir. Bu durumda yiyecek içeceğinizi beraberinizde bulundurmanız gerekir.

Bilet fiyatları türüne göre değişir. Tek gidiş, aynı gün dönüş veya dönüş tarihi ve zamanı konusunda size opsiyon bırakan açık dönüş gibi bilet türleri bulunur. Genellikle erken bilet alındığında ve gidiş dönüş tarihinizi belirttiğinizde bilet fiyatı düşer. Kondüktörler geçersiz bilete anında ödemeli ceza uyguladıkları için, yolun tümü için bilet almayı ihmal etmeyiniz.

Biletinizi www.thetrainline.com adresinden veya herhangi bir tren istasyonundan önceden veya yolculuk gününde alabilirsiniz. Yolculuğu erken planlamanız ve rezervasyon yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Yoğunluğu olan tarihlerde yer bulamayabilir ve ayakta yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Çok gezmek istiyorsanız, yıllığı 20 sterlin ücreti olan Genç Trenyolu Kartı (Young Person's Railcard- YPR) alabilirsiniz. Bu kart 16-25 yaş arasındaki kişiler (ve hangi yaşta olursa olsun tam zamanlı öğrenciler) için bütün ülkede üçte bir oranında tasarruf sağlar. Kartınızı tren istasyonundan veya online olarak www.youngpersons-railcard.co.uk adresinden satın alabilirsiniz.

Otobüs yolculuğu

İngiltere'nin ve Avrupa'nın çoğu yerine gidebilmek için otobüsten faydalanabilirsiniz.Otobüsle yolculuk trenden daha fazla sürer ama fiyatlar daha uygundur.Gece yolculuğu yapmak isterseniz, yolculukta uyuma şansınız olur. Tren yolculuğunda olduğu gibi otobüste de biletinizi önceden ayırtmanız size fayda sağlayacaktır. Otobüslerde belirli sayıda koltuk bulunur, ama trenden farklı olarak, rezervasyon sırasında koltuğunuzu garantiye almış olursunuz. Bütün koltuklar satılırsa yolculuk için bilet alamazsınız ve başka bir zamanda ya da başka bir araçla yola devam etmek durumunda kalırsınız.

Otobüslerde de öğrenci indirimi vardır. İngiltere'nin temel otobüs firması olup, kapsamlı bir ağda hizmet veren National Express'in Genç Otobüs Kartı (Young Person's Coachcard) 16-26 yaş arası gençler ve tam zamanlı öğrencilere yöneliktir. Bu şekilde National Express yolculuğunda %30'a kadar indirim sağlanabilir. Bir yıllık kart 10 sterlin, üç yıllık kart 25 sterlindir.Bu kart için seyahat acentalerına veya www.nationalexpress.com internet adresine başvurabilirsiniz.

Uygun fiyat ve makul promosyonlarından dolayı Megabus da,öğrenciler arasında popüler otobüs firmalarından biridir. Megabus ağı İngiltere, İskoçya ve Galler'de Inverness'ten Southampton'a kadar 40'tan fazla kasaba ve kenti bağlamakta, rezervasyon ücreti, 1 sterlin artı 50 pence gibi düşük fiyatlardan başlamaktadır. Daha fazla ayrıntı için www.megabus.com adresine bakabilirsiniz.

Yerel otobüs firmaları küçük köy ve kasabalarda hizmet verir. Seferler daha seyrek ve duraklar daha sıktır, dolayısıyla yolculuk süresi uzayabilir. Şehir otobüsleri ise daha sıktır. Yola göre fiyatı değişen biletler genelde şoförden satın alınır. Londra'da araca binmeden otobüs duraklarındaki bilet makinelerinden bilet almak durumundasınızdır.Haftalık veya aylık bilet uygulaması birçok şehirde yolculuk maliyetini kayda değer oranda azaltır.

Kendi aracınızla yolculuk

Mevcut ve geçerli bir ehliyetiniz varsa ve 17 ya da üzeri yaştaysanız (küçük motorlu bisikletler için 16 yaş ve üzeri) kendiniz otomobil veya motosiklet kullanabilirsiniz. Ehliyet hakkında daha fazla bilgi almak için www.dvla.gov.uk adresinden DVLA (Sürücü ve Araç Lisans Ajansı) ile iletişime geçmeniz gerekir.

Güzergahınızın değişik olmasını, uzak yerleri görmeyi veya grup halinde gezmeyi tercih ederseniz, otomobil yolculuğu uygun olabilir. Bir araç bulamazsanız da kiralama imkanınız vardır. Belirli kasaba ve şehirlerde oto kiralama firmaları da vardır. İngiltere'de mesafeler mil olarak gösterilir. 1 mil 1.6 km.

Bisikletle yolculuk

Bisiklet, bedava gezmek ve spor da yapmak için iyi bir tercih olur. Birçok şehirde ana yollarda bisiklet şeritleri olduğu için trafiğin içinde gitmek durumunda kalmazsınız.

Bisiklet sürerken kask takmak durumunda değilsiniz, ama güvenlik ve sağlığınız için önemle tavsiye ederiz. Geceleri yansıtıcı giysiler giymek ve ışık kullanmak, bisiklette kilit bulundurmanız da gereklidir. Bazı yerel makamlar veya polis merkezleri bisikletçiler için yol güvenliği kursları düzenlemektedir. Bölgenizdeki benzeri organizasyonlar hakkında Öğrenci Birliğinden bilgi alabilirsiniz.

 

İngiltere Vize Rehberi

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin vize türü program süresine göre değişiklik gösterir.

1)  Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa): Başvuru için belirli bir İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. En fazla 11 aylık kurslar için verilir. İngiltere'den uzatılamaz

2)  Öğrenci Vizesi (Student Visa): Başvuru için en az Orta (CEFR B1) seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. İngilizce seviyesi uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesiyle kanıtlanması gerekir. Uzatma işlemi İngiltere'den yapılabilir.

 

 Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa):

Kişisel Belgeler:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaport/Varsa eski pasaportlar
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Evliyseniz; evlilik cüzdanı
 • Öğrenci Belgesi/Diploma ve Transkript
 • Varsa dil kursu belgeleri
 • Öğrenci olmayan erkek adaylar için askerlik durum belgesi
 • 18 yaşından küçük öğrenciler için noter tasdikli muvafakatname
 • Vize ücreti

Başvuran ya da sponsora ait belgeler:

 • Finansal durumu gösteren belgeler: Banka mektubu, Banka hesap dökümleri, varsa tapu/araç ruhsatı ve kira sözleşmeleri ile;
 • Çalışanlar için: Şirket referans ve izin yazısı, SSK giriş  belgesi ve son 3 aya ait hizmet dökümü ile maaş bordrosu. Çalıştığınız şirkete ait: vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil kaydı.
 • İş yeri sahibi olanlar için: Şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil kaydı, şirket banka hesap dökümleri ve banka mektubu, varsa tapu/araç ruhsatı ve kira sözleşmeleri.
 • Emekli olanlar için: Maaş belgesi fotokopisi.

 Öğrenci Vizesi(Student Visa):

Puanlama Tabanlı Vize Sistemi (Points Based System- PBS) Birleşik Krallık'a eğitim veya çalışmak için giriş yapmak isteyenlerin vize prosedürlerini düzenleyen bir sistemdir.

 • 6 aydan uzun süreli bir eğitim almak istiyorsanız,
 • 16 yaş ve üzerindeyseniz,
 • UK Border Agency'e kayıtlı bir eğitim kurumu size sponsor olduysa,
 • Eğitiminiz süresince haftada 20 saat part-time çalışmak veya konunuzla ilgili bir işe yerleştirilmek istiyorsanız,
 • Birleşik Krallık'a giriş yaptıktan sonra kalışınızı uzatabileceğinizi düşünüyorsanız Point Based System-Tier 4, Genel Öğrenci Vizesine Başvuru Yapabilirsiniz.

Sponsorluk Sistemi Nedir?

PBS- Tier 4 Genel Öğrenci vizesine başvuracak tüm adayların sponsora ihtiyacı vardır. Sponsor, vizeye başvuran öğrencininBirleşik Krallık içerisinde eğitimini alacağı eğitim kurumudur. Eğitim Kurumlarının sponsor olabilmeleri için UK Border Agency(UKBA)'de kayılı olmaları gerekmektedir. Kayıtlı olmak içinse, eğitim kurumları, Tier 4 kapsamındaki gereklilikleri yerine getirmek ve göçmenlik kontrollerini kolaylaştıracak sorumlulukları almak durumundadırlar. Kayıt olmak isteyen tüm sponsorlara A veya B notuverilir. B geçici bir nottur ve sponsorun gerekli şartları sağlamak için UKBA ile çalışmalarını sürdürdüğünü gösterir.

Vize Mektubu Nedir?

Tier 4 vizesine başvuracak öğrencilerin, kayıtlı bir sponsordan Vize Mektuplarını almış olmaları gerekmektedir. Bu belge, öğrencinin okumak istediği programa koşulsuz kabul edildiğini gösteren resmi bir evraktır. Mektup, orjinal olmalı, sponsorun antetli kağıdına yazılmalı ve tarihle birlikte yetkililerin ıslak veya elektronik imzalarını içermelidir.

Vize Mektubu Tier 4 Başvurusu için gereken tüm bilgiyi içermelidir. Evrakların kullanım süresi oluşturulma tarihinden itibaren 6 aydır. Vize başvurusunda 6 aydan eski Vize Mektubu kullanılması veya Mektubun, istenilen tüm bilgileri içermemesi red sebebidir.Koşulları sağlayan bir Vize Mektubu sunulması vize verileceğinin garantisi değildir.

Başvuru öncesinde farklı sponsorlardan Vize Mektubu alabilirsiniz; ancak Vize Başvurunuzda yalnızca 1 tanesini kullanabilirsiniz. Kullanılmayan mektuplar 6 ay sonra geçerliliğini yitirecektir. Vize Mektubu sistemi ilerleyen süreçte Elektronik Referans Numarası(Confirmation of Acceptance for Studies- CAS) sistemine dönüştürülecektir.

Genel Öğrenci Vizesi için; 

Birleşik Krallık'ta eğitim alabilmek için vize başvurunuzda 40 puan toplamak zorundasınız. Puanları şu şekilde toplayacaksınız

30 Puan : Sponsorunuzdan alacağınız Vize Mektubu

10 Puan : Mali Durum Testi

Eğitim ve yaşam masraflarınız için hesaplarınızda göstermeniz gereken tutar eğitiminizi nerede, ne kadar süreyle alacağınıza bağlıdır. Bunun için tablodan faydalanabilirsiniz :

Eğitim Süresi                 Eğitim Yeri       Hesapta Gösterilecek Tutar

9 ay veya daha az         Londra              Eğitim ücreti + aylık £ 1020

9 ay veya daha az         Londra dışı       Eğitim ücreti + aylık £ 820

9 aydan fazla                 Londra             İlk yılın eğitim ücretleri + 1 yıllık yaşam giderleri için £ 9180

9 aydan fazla                 Londra dışı      İlk yılın eğitim ücretleri + 1 yıllık yaşam giderleri için £ 7380

Sizinle birlikte seyahat edecek ve maddi olarak size bağlı kişiler varsa, onların masraflarını karşılayacak birikimlerinizi veya varsa öğrenci bursuna/ kredisine dair evrakları göstermeniz gerekecektir.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Mali Durum Testi için göstereceğiniz tutar Öğrencinin Kendi Adına Açılmış Bir Banka Hesabında olmalıdır ve bu hesapta 28 gün durmalıdır.

Birleşik Krallık'a gelme amacınız İngilizcenizi geliştirmekse, Genel Öğrenci Vizesi başvurunuzda, İngilizce öğrenmeye başladığınıza ve şu anki İngilizce seviyenize dair evrak göstermeniz gerekmektedir. Kabul edilebilir minimum İngilizce seviyesiCommon European Framework'ün dil seviyelerine göre A2'dir. Bu şartı sağlayamayan öğrencilerin öncelikle Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ile Dil Eğitimi almaları gerekmektedir.