Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Yurt Dışına Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sağlık Sigortası: Yurt dışında gidecek olduğunuz ülkelerde genellikle sağlık sigortası zorunludur. Bu noktada yaptıracak olduğunuz sağlık sigortasının kapsamı önemlidir. Seyahat sigortaları genellikle seyahat esnasında karşılaşılacak kaza ve akut hastalıklar için geçerlidir. İsteğe bağlı olarak daha kapsamlı seyahat sigortası yaptırabilirsiniz. Ayrıca, gidecek olduğunuz ülkeye göre acil durumlarda armanız gereken sağlık hizmetleri numarasını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Giysiler: Gittiğiniz ülkenin iklimine göre genellikle günlük kıyafetler götürebilirsiniz. Ancak, özel gün ve partiler için birkaç kıyafet bulundurabilirsiniz. Çok fazla kıyafet götürmenize gerek yoktur. Gidecek olduğunuz ülkede uygun fiyata kıyafet almanız mümkündür.

Elektrikli Aletler: Voltaj ve elektrik pri sistemi birçok ülkede Türkiye’den farklıdır. Bu nedenle elektrikli eşyalarınız için yanınızda çevirici (converter) bulundurmalısınız ya da gittiğiniz yerde marketlerden temin edebilirsiniz.

İlaçlar: Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa hem havayolu görevlilerine göstermek hem de gittiğiniz ülkeden satın alabilmek için doktorunuzdan aldığınız reçeteyi yanınızda bulundurun.

Önemli Eşyalar: Değerli eşyalarınızı valinizde taşımayın. Kayıp gibi aksi durumlarda havayolu şirketi sorumluluk almaz ve zararınızı karşılamaz. El çantanızda kesici ve delici aletler bulundurmayın. Aksi halde hava yolları görevlileriyle sorun yaşayabilirsiniz.

Valiz Hazırlama: Valizlerinizi hazırlarken uçak biletinizi aldığınız havayolu şirketinin ücretsiz bagaj taşıma sınırını öğreniniz. Aksi halde kg bazında ek ücret talep edilecektir. Hem valizleriniz hem de el çantalarınızın üzerine iletişim bilgilerinizi yazmayıunutmayın.

Aile Yanında Konaklama: Genellikle odalarda yatak, çalışma masası, eşya dolabı, ışıklandırma ve ısıtma sistemi bulunur. Çamaşırlarınız yanında kaldığınız aile tarafından yıkanabilir ya da belirli bir ücret karşılığında yakındaki çamaşır yıkama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Aile yanında konaklıyorsanız odanızı ve ortak kullanım alanlarınızı düzenli ve temiz tutmalısınız. Evdeki herhangi bir eşyayı kullanmadan önce izin almalısınız. Yanında konakladığınız ailenin farklı bir kültürden olduğunu unutmadan ve önyargılı olmadan, karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı çözümcü yaklaşarak zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi öneririz. Gitmeden önce ailenin size neler sunduğunu ya da giderken nelere ihtiyacınız olduğu danışmanlarınızdan öğrenebilirsiniz.

Yurtta Konaklama: Yurtta karşılaşağınız insanların sizin gibi İngilizce bilmeyen öğrencilerden oluştuğunu unutmayın. Bu nedenle ilk aşamada sıkılsanız da iletişime geçip sosyal çevre edinmeye özen gösteriniz.

Telefon Görüşmesi: Her ülkede şehirlerarası ya da uluslararası görüşmeler için kolayca ve ekonomik olarak temin edebileceğiniz telefon kartları mevcuttur. Aile yanında konaklıyorsanız ailenin telefonunu izinsiz kullanmayınız.

Yanınızda Bulundurmanız Gereken Önemli Belgeler:

  • Uçak bileti
  • Okul kabul mektubu
  • Ödeme yaptığınızı gösteren belge
  • Konaklama belgeniz
  • Transfer belgeniz
  • Acil durumlarda ulaşmanız gereken telefon numaraları