Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

SEVIS Nedir?

SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) kültürel değişim programlarına katılmak veya eğitim almak amacıyla Amerika’ya giden yabancı öğrencilerin bilgilerini kayıt altına alan bir sistemdir. Amerikan hükemeti tarafından uygulanan bu sistem ülkeye gelen tüm öğrencilerin takibi için kullanılır. Öğrenci statüsünde Amerika’ya giriş yapan herkes bu sisteme kayıt olmak zorundadır. Bu konuda Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanlığı aşağıdaki bilgileri verir:

‘’Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani orijinal kısaltmasıyla SEVIS, göçmenlik hakkı bulunmayan kişilerin Birleşik Devletlerde bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel katılımcıları, diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine rapor edilirler. SEVIS, 1996’da yürürlüğe giren Yasadışı İltica düzenlemesi ve Göçmenlik Zorunlulukları Kanunu, Bölüm 641 uyarınca uygulanır.’’

SEVIS kaydı nasıl yapılır?

Amerika’ya gitmeden önce; (F, M ve J-1) Vize başvuru tarihinden en az 3 gün önce SEVIS ücreti online olarak ödenerek SEVIS kaydı yapılır. Bu ücret, Work & Travel katılımcıları için 35 USD, eğitim amacıyla giden öğrenciler için 200 USD’ dir.

Önemli: SEVIS ücretini ödemeyen ve kayıtlarda görülmeyen öğrencilerin vize başvuruları işleme alınmaz.

Amerika’ya gittikten sonra; En kısa sure içinde SEVIS kaydını aktive etmek zorunludur. Bu işlem her adres değişikliğinde tekrarlanmalıdır.

Work & Travel Katılımcıları;

Work & Travel Programı’na katılmak isteyen öğrencilerin Amerika’ya girişi için J-1 vizesi almaları gereklidir. SEVIS kaydı olmayanlar vize başvurusunda gerekli olan DS-2019 formunu da alamazlar.

SEVIS  kaydı için gerekli bilgiler:

  •  DS – 2019 numaranız
  •  Konaklama adresiniz
  •  İş yeri adresiniz
  • Supervisor hakkında bilgi
  •  Email adresiniz

SEVIS neden önemlidir?

SEVIS kaydı yaptırmayan Work & Travel katılımcıları “Sosyal Güvenlik Numarası” alamaz. Böyle bir durumda yasal olarak çalışamazlar ve programları sponsor tarafından iptal edilir. Her ne sebeple olursa olsun SEVIS kaydını yaptırmayanlar, programdan doğan tüm hakları kaybeder. Bunun sonucu olarak ülkeyi terk etmek zorunda kalırlar. SEVIS kaydı yapılmadığı için kaçak konumunda görünen katılımcıların daha sonraki Amerika giriş-çıkışları da sorun olabilir.

SEVIS ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

  • Work & Travel programına kayıt aşamasında doldurmuş olduğunuz başvuru formunda yazdığınız Amerika’ya giriş tarihi çok önemlidir. Belirttiğiniz tarihte giriş yapamazsanız ve SEVIS kaydınızı aktive edemezseniz programınız iptal edilir. Yeniden DS-2019 formu almak ve yeniden ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tarihlere dikkat ediniz.
  • Amerika’da kaldığınız yeri ya da işinizi değiştiriseniz tekrar kayıt yaptırmak zorundasınız. Sakın unutmayın!

Hangi durumlarda vizeniz iptal edilir?

  • Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak;
  • Birleşik Devletlerde izinsiz çalışmak;
  • Belirtilen tarihte ülkeyi terk etmemek